ÇENGELKÖY’DE SANATA AÇILAN KAPI: İSTİVA

Türkiye’nin dört bir tarafından sanatkârların ve sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Şeyh Hamdullah Müzesi’nin açılışına Genel Müdür Yardımcımız Aslan Demir ve sanat danışmanımız İbrahim Ethem Gören de katıldı. Sanat danışmanımız Gören, okuyucularımız için müzeye ilişkin kanaat ve gözlemlerini kaleme aldı.

ÇENGELKÖY’DE SANATA AÇILAN KAPI: İSTİVA

İstiva, günümüzün önde gelen hat sanatkârlarından Levent Karaduman öncülüğünde kurulmuş bir sanat atölyesi. Öz sanatlarımıza yeni eserler ve isimler kazandıran İstiva Sanat’ta hat, tezhip, ebru, minyatür, karakalem, suluboya, yağlıboya, çini, çocuk resim, klasik gitar ve zekâ oyunları gibi oldukça farklı ilgi alanlarına hitap eden branşlarda sanat eğitimi ve çalışmaları yapılıyor.

Hattat Levent Karaduman ile İstiva Sanat’ın çalışmaları üzerine konuştuk.

Levent Bey, İstiva Sanat nasıl bir ihtiyaca binaen ortaya çıktı?

Malumunuz üzere her şeyden evvel ben bir sanatçıyım. Dolayısıyla galeri ya da sanat merkezleri bakımından sanatçıların karşılanamayan istek ve arzularını iyi biliyorum.

 

TÜRKİYE’DE HENÜZ KÜRATÖRYAL BİR SANAT GALERİSİ YOK

Nedir bunlar?

Bunların en başında Türkiye’de profesyonel anlamda küratöryal bir sanat galerisi maalesef yok. Bir diğeri ise galeriler maalesef sanatçılara yeterli ihtimamı göstermiyorlar.

 

İhtimam ile neyi kastediyorsunuz?

Gerek sponsor bulmayı ve de gerekse sergide eser satışı yapabilmeyi kast ediyorum. Ayrıca galeriler sadece ticari bakımdan galericilik yaptıkları için sanattan yeterince anlayıp koleksiyonerini gereği gibi yönlendirmiyorlar. Ayrıca bir sanat galerisinin en önemli görevi sanatçı danışmanlığı yapmaktır; salt ticari gelir elde etmek değil! Sanatçıya danışmanlık yapamayan galerinin koleksiyonere danışmanlık yapabileceğini düşünmüyorum. Bu nedenle sanat galerisi olarak hizmet vermemizin yanında yeni nesillere sanatı hem teknik, hem teorik açıdan, sanat teknolojisi ve gelişen teknoloji, başta Türk sanatları olmak üzere farklı sanatların disiplinleri ve felsefesi konusunda doğruyu öğretmek ve doğru yönlendirmek amacıyla sanat merkezi olarak geniş kitlelere hizmet vermek  amacıyla kurulduk.

 

Geride kalan iki yılda sanatseverlere, sanat camiamıza ve dolayısıyla İstanbul’a, Türkiye’ye yönelik hangi hizmetlere imza attınız?    

Ülkemizde kendi alanlarında kendisi ispatlamış isimlerin bir arada  bulunduğu büyük beğeni toplayan sergiler düzenledik. 

Sergiler için de bir paragraf açalım dilerseniz…

Tabii ki… Karma Sergisi, Mevsimler Sergisi, Ustalara Yolculuk Sergisi, Bütünleşme Sergisi ve Sabahattin Camcıoğlu Peyzaj Resim Sergisi. Sergiler haricinde ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve 14 Mart Dünya Kadınlar Günü için sosyal sorumluluk projelerine de imza attık. Bu tarz etkinlikler daha önce Türkiye’de bir galeri tarafından organize edilmemişti.

 

ÇOCUKLARIN SANAT YETENEKLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK İSTİYORUZ

Amaçlarınız nelerdi?

Bu etkinlerden amacımız insanları sanatın içerisine çekerek sanatı sevdirmek ve çocukların kendi içlerinde gizlenen yeteneklerini ortaya çıkarmaktı ve başarılı da olduk.

Sergilerinize sanat camiamızın gösterdiği ilgiye dair neler söylemek istersiniz?

Yapmış olduğumuz sergiler yoğun bir ilgi gördü. Açtığımız tüm sergilerimizin sürelerini yoğun ilgiden dolayı uzatmak zorunda kaldık. Ancak eksik olan şu ki izleyicinin sanat konusunda yeterli donanıma sahip olmadığını gördük.

Bu alakayı neye bağlıyorsunuz?

Marka düşkünlüğüne bağlıyorum. Sergilerimizdeki büyük isimlerin eserleri büyük ilgi görürken eserleri çok başarılı olup isim olarak çok öne çıkamamış sanatçıların eserleri marka olmadıklarından dolayı izleyici tarafından çok ilgi görmemiştir.

İzleyiciler isme değil; esere odaklanmalı.  Böyle bir bilinç oluşursa sanata daha makul bir ölçüde yaklaşılacaktır.

 

İstiva Sanat’taki branşlar, hocalar/eğitmenler ve sanat eğitim süreçleri hakkında bilgi verir misiniz?

Eğitimlerimiz: Hat: Levent Karaduman; Tezhip: Emine Güngör; Gençlere Yönelik Hat: Neslihan Daşdan; Katı’: Ayşe Kiraz; Temel Sanat Eğitimi: Levent Karaduman; Hat İhtisas (Çizgi Estetiği ve Harf anatomisi): Levent Karaduman; Gitar: Ümit Yıldız; Keman: Nejat Öztürk.

 

Sanat sezonu da Eylül ayıla birlikte açılmış olacak. Sanatseverler sizinle nasıl temas kurabilir?

Sevgili sanatsever dostlarımıza galerimizi ziyaret etmelerini ve gezmelerini tavsiye ediyoruz. Bizlere 0551 112 18 59 telefon numaramızdan ulaşabilirler. Sosyal medya hesaplarımızı da takip ederek bizlerden haberdar olabilirler. İnstagram ve Facebook hesabımız: @istivasanatmerkezi Adresimiz: Güzeltepe Mah. Çanakçı Sok. No: 33-C Çengelköy-İstanbul.

 

SANAT BİR DİSİPLİN BİÇİMİDİR

İstiva'da herhangi bir branşta eğitim almaya başlayan sanatkâr adayını ne/neler bekliyor?

Öncelikle eğitim almak isteyen öğrencilerin şunu bilmeleri gerekir ki sanat iki şey için öğrenilir: Birincisi  hobi ve kişisel gelişim için; diğeri ise profesyonel anlamda eğitimini aldığı sanatı icraat etmek için. Sanatı öğrenme sebebi ne olursa olsun  sanat bir disiplin biçimidir. Bu nedenle bizde görecekleri şey profesyonel bir eğitim ve gerçek bir disiplindir.

 

Sizin ilave etmek istediğiniz hususlar nelerdir?

Kültür olarak altyapımız sanat ve estetiğe dayalıdır. Herkesin zaman ayırıp kişisel gelişimini sanatla olgunlaştırarak tamamlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Kendini sanatla geliştiren toplumlar daha zeki, daha girişken ve üretken nesillere sahip olurlar.

Sanatseverler, sanat eğitimi almaktan kaçınmamalı, sanat eğitimlerine zaman ayırmalı. Sanatseverlere ayrıca başta kendi çocukları olmak üzere gelecek nesillere kültür ve sanat mirası aktarımı yapmalarını tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde endüstri ve bilim gibi birçok alanda dünyanın gerisinde olduğumuz gibi aslen çok ileride olduğumuz kültür ve  sanatta da dünyanın gerisinde kalabiliriz.

 

İbrahim Ethem Gören

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.