MİMSANAT AKADEMİSİ’NE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BÜYÜK ÖDÜLÜ

MİMSANAT AKADEMİSİ’NE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BÜYÜK ÖDÜLÜ

Geleneksel sanatlar ve Türk makam mûsikîsi alanındaki yetkin çalışmalarıyla kültür sanat hayıtımıza yeni bir renk, ahenk ve ritim kazandırmakta olan MimSanat Akademisi’ne Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bakanlık Özel Ödülü verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1979 yılından beri her yıl dağıtılan ve 2016 yılından itibaren de “Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri” adıyla anılan Büyük Ödülleri yeni sahiplerini buldu.

ÖZGÜN ESER, UYGULAMA VE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR ÖDÜLLENDİRİLİYOR.

Özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türkiye’nin kültür mirasına ve sanat dünyasına katkı sunanlara bir minnet ve teşekkür ifadesi olarak takdim edilmekte olan Bakanlık Özel Ödülleri’ne 2020 yılında “MimSanat Akademisi, Hisart Canlı Tarih Müzesi ve İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi (İMOGA)” layık görüldü.    

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un başkanlığında belirlenen ödüllerin jüri heyetinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala, Bakanlık Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Sâlim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Sağer yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Türkiye’nin eriştiği kültür düzeyini başarılı bir şekilde anlatan eğitici çalışmalar ve üretimler ile hizmet ve eserlerini gelecek nesillere aktarmak için özveriyle çalışan topluluk veya kuruluşları teşvik etmek amacıyla veriliyor.

MİMSANAT AKADEMİSİ’Nİ TANIYALIM…

Bakanlık Büyük Ödülü’ne layık görülen MimSanat Akademisi’nde alanında uzman hocalar tarafından bir yandan sanat eğitimleri verilirken diğer yandan da özel etkinlik ve projelerle sanatkârlarla sanatseverler bir araya getiriliyor.

“HER İNSANIN BİR MESLEĞİ BİR DE MEŞGALESİ OLMALI.”

MimSanat Akademisi “her insanın bir mesleği ve bir de meşgalesi olmalı” idealinden yola çıkılarak on yıl önce, 2011 yılında kuruldu.

Geleneksel Türk süsleme sanatlarına yönelik hizmetlerinde Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver’i kendilerine rehber edinen MimSanat Aademisi’nin hedefleri arasında Türk Süsleme Sanatları alanındaki ve plastik sanatlardan resim branşındaki sanatçıları, kültürel birikimleri, yenilikçi tarzları ve eserleriyle sanatseverlerle bir araya getirmek gibi bir amaç da yer alıyor.

MİMSANAT AKADEMİSİ BÜNYESİNDEKİ USTALAR SANAT BİRİKİMİMİZE YENİ ESERLER VE İSİMLER KAZANDIRIYOR.

MimSanat Akademisi bünyesindeki usta sanatkârlar Fatma Kesgün (minyatür-tezhip), Nilgün Gençer (minyatür), Dürdane Ünver (katı’), Süreyya Alper (tezhip), Neslihan Can (resim) ve Efdalüddin Kılıç (hüsn-i hat) Akademi’de on yılı geride bırakan başarılı çalışmalarıyla öz sanatlarımıza yeni eserler ve isimler kazandırıyor.

Hüsn-i hat, tezhip, minyatür ve katı’ gibi geleneksel Türk süsleme sanatlarının yanında plastik sanatlardan resim alanındaki sanatçıları, kültürel birikimleri, geleneğe yaslanan yenilikçi tarzları ve ürettikleri eserlerle sanatseverleri bir araya getirmek, sanatçıların hamiliğinde sanat münevverleri yetiştirerek Türk sanatlarının yaygınlaşmasına, ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılmasına katkıda bulunmak gibi amaçlarla faaliyetlerini sürdürmekte olan MimSanat Akademisi’ne www.mimsanat.com.tr web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

MİMAR FATMA KESGÜN: MÜHİM OLAN HAYALLERİN CANLANMA ZAMANI…

MimSanat Akademisi’nin kurucusu, tezhip ve minyatür sanatçısı Y. Mimar Fatma Kesgün, kendisinin ve kurucusu olduğu MimSanat Akademisi’nin sanat yolculuğunu şu cümlelerle özetliyor: “Her insanın içinde yetenekler, fikirler, hayaller, beceriler vardır; mühim olan bu hayallerin canlanma zamanıdır

SÜHEYL ÜNVER: YAŞAMINDA BİR NOKTA OLSUN.

Mimsanat öyküm, 2000 yılının Haziran ayında, kendisine verilmek üzere emanet edilen kitabı takdim etmek için gittiğim Kıymetli Hocam Gülbün Mesara Hanımefendi’nin evindeki sohbetle başladı. Süheyl Hoca’nın kızına söylediği “yaşamında bir nokta olsun” ifadesi beni derinden etkilemişti. ‘O gün’ benim için her geçen gün daha da kıymetlenen, pahası olmayan özel bir gün oldu.

Mesleğimle eş zamanlı aldığım sanat eğitimim, ruhumu derinden etkileyen, kalbimin tebessümünü hissettiğim güzel anlara aracılık etti. Tattığım lezzeti, hissettiğim ayrıcalığı paylaşma ihtiyacı ile alınmış bir kararın sonucu olarak 2011 yılında 24 Eylül günü Mimsanat Akademisi kuruldu.

Mimsanat, yaşamımda yeni bir dönemin başlangıç noktası oldu; burada sıcacık duygularla, sanat çatısı altında öğreniyor, gelişiyor, paylaşıyor ve hep birlikte üretiyoruz.

Sanatın manası, yaşamdaki güzellikleri görmeye vesile olmaktır. Dilerim ki, herkes sanatın bir branşıyla meşgul olarak kendisine sunulan güzellikleri görmenin keyfine varır.

Ord. Prof. Dr. A. Süheyl Ünver Hocamız ‘Her insanın bir mesleği ve bir meşguliyeti olmalı’ diyor. Yaşamınızdaki ‘NOKTA’yı bulmanızı temenni ediyorum.”

ÖRNEK BİR STK: MİM SANAT DERNEĞİ

MimSanat Akademisi bünyesinde örnek bir STK da faaliyet gösteriyor: Mim Sanat Derneği. ‘Toplum Sanat İle Yükselir”i çalışmalarına şiar edinen derneğin öznesinde çocuklara yönelik sanat çalışmaları bulunuyor.

Çocukların ve gençlerin sanat alanındaki yeteneklerinin gelişmesine imkân tanıyarak, uzun soluklu, sürdürülebilir eğitim programlarıyla sanat alanında ilerleyip ustalaşmalarına zemin teşkil etmek amacıyla kurulan dernek bünyesinde devlet koruması altındaki çocuklara ve ailelerinin imkânları kısıtlı olan çocuklara öncelikli olarak hizmet sunuluyor.

SANAT ALANINDA YOĞUNLAŞAN PROJELER…

Dernek, projelerini sanat alanında yoğunlaştırmış. Bu bağlamda çocuklara usta sanatkârlar tarafından tezhip, katı’, minyatür ve resim branşlarının yanında üstad Ruhi Ayangil nezaretinde Türk makam müziği dersleri de veriliyor

ÖDÜL KAZANAN KURUMLARI TEBRİK EDİYORUZ.

Sanatçı ve sanat aydınları yetiştirerek Türk Sanatları’nın yayılmasına katkıda bulunmak gayesi ile çalışmalarına devam eden MimSanat Akademisi ile birlikte ödüle layık görülen Hisart Canlı Tarih Müzesi’ni ve İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’ni tebrik ediyoruz.

 

 

İbrahim Ethem Gören/03.02.2021

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.