DEPREM BÖLGESİNE SANATKÂRANE DESTEK…

-Kahramanmaraş depremlerinde vefât eden vatandaşlarımızın aziz ervahına Fatiha niyazıyla…-

17 Şubat Cuma günü saat 19.30’da @kilicarslan_is instagram hesabında yayınlanacak olan geleneksel Türk-İslam sanatları yardım mezatına sanatsever okurlarımızın himmetlerini istirham ediyoruz.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

6 Şubat 2023 Pazar günü büyük bir deprem felaketini yaşadık. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İlk depremin üzerinden henüz 9 saat geçmişken bu kez Elbistan’da 7.6 büyüklüğünde yeni bir deprem daha vuku buldu.

RAHMET OLSUN

Depremler, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkımlara yol açtı. 30 binin üzerinde vefât; 100 bine yakın yaralımız var.

DÜNYA GENELİNDE SON YÜZYILN EN BÜYÜK FELAKETİ

Memleketimizin güneydoğu bölgesinin topoğrafyasını değiştiren deprem tüm dünya halklarını derinden üzdü. Kahramanmaraş’ta cereyan eden yeryüzü hareketleri son yüzyılın en büyük depremleri olarak kayıtlara geçerken aynı zamanda 2023 yılında gerçekleşen en büyük tabii afet oldu.

TÜRKİYE TEK VÜCUT OLDU

Ülke olarak oldukça zor günlerden geçiyoruz. Türkiye’miz asrın felaketiyle yüzleşiyor. Bununla birlikte Kahramanmaraş depremleri Anadolu irfanını yeşertti; insanlarımızı zor zamanda bir kez daha birbirine kenetledi, kelimenin tam anlamıyla memleket ahalisi tek vücut, tek ses, tek yürek, tek nabız oldu. Türkiye’nin her tarafından deprem bölgesine gönül zinciri tesis edildi. 

İNFAK AHLÂKI

Varlıkta da yoklukta da ihsan eden, zor zamanda infak ahlâkının en güzel örneklerini gösteren milletimiz elinde, avucunda ne varsa depremzede kardeşleriyle paylaşmasını bildi. Şahıslar kadar şirketler de yaptıkları bağışlarla bu topraklardan kazandıklarını yine bu toprakların mağdur insanlarına gönderdi. AFAD; Türk Kızılayı, yerel yönetimler, odalar, borsalar, şirketler, özerk kuruluşlar ve STK’lar hızlı bir şekilde organize olarak depremzedelerin yaralarını sarmak için birbirleriyle yarıştı.

DEPREM BÖLGESİNE SANATKÂRANE DESTEK

Sanatkârlar da âfet bölgesine kendi kabiliyet ve imkânları nisbetinde destek vermeye başladı. Bu bağlamda yardım mezatları düzenleniyor. Hattat Mahmut Şahin ve gazeteci, yazar koleksiyoner İsmail Kılıçarslan 17 Şubat Cuma günü düzenleyecekleri yardım mezatında sanatkârların hibe olarak gönderdiği Türk-İslam sanatı eserlerini sanatseverlerin irfanına arz edecek. Elde edilecek tüm gelirlerin AFAD’a bağışlanacağı mezat etkinliği özelinde hattat Mahmut Şahin ile bir mülakat gerçekleştirdik.

İbrahim Ethem Gören: Mahmut hocam, milletimizin başı sağ olsun. Mezat için Kuveyt Türk Özel Bankacılık ailesi nezdinde sizlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Var olunuz. Mezattan önce dilerseniz hayır sergilerinize nazar edelim. Yardım sergileri evvelemirde ne zaman ve nasıl gündeminize geldi?

Hattat Mahmut Şahin: Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ülkemiz, tarihinin en zor zamanlarından birini yaşıyor. Bizim milletimiz tarihin hiçbir döneminde zorluklardan yılmamış hep güçlü olarak çıkmıştır. Bu zor günleri de hep birlikte aşacağız inşallah.

İnşallah.

Her vatandaşımız elinden geldiğince yardım etmeye çalışıyor. Biz sanatçılar da elimizden geldiğince Mevlamızın Sani ism-i şerifinin üzerimizde tecellisi olan el becerileri ile ve bu güzel sanatlarımızın zekâtı olarak yardım etmeye çalışıyoruz. Daha önce Şehit ve Gaziler Derneği,  İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani yardım Vakfı, Deniz Feneri Derneği, Can Suyu Derneği, Kütahya Sakatlar Derneği, Emet Sakatlar derneği ve PEKAY Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği başta olmak üzere otuzun üzerinde yardım sergisi açtık.

Bir nevi borç ödüyorsunuz.

Biz tüm bu çabaları belirttiğiniz üzere borç ödemek ve Mevlamızın bize nasip ettiği bu ulvi sanatların zekâtını vermek kabilinden düşünüyoruz. Üç yüzü aşkın cami ve mescidin Cihar-i Güzin levhalarını da aynı şevk ile hazırladık. Deniz Feneri Derneği ile açtığımız serginin geliri ile Afrika Benin'de bir mescid ve su kuyusu açtık. Adını da, ömrünü Kur’an’ı Kerim’e hizmete adayan Hattat Hafız Osman Mescidi koyduk.

Âlâ keyfiyet, âlâ hizmet…

Az önce de belirttiğim gibi çok hassas bir dönemden geçiyoruz.

HATTAT MAHMUT ŞAHİN: BÜYÜK MİLLETLERİN İMTİHANI DA BÜYÜK OLUYOR.

Büyük milletlerin imtihanı da büyük oluyor. Mevlam cümle mazlumların yardımcısı olsun.

Âmin…

Vefat eden vatandaşlarımızı cenneti ile mükâfatlandırsın.

Âmin…

Yaralılarımızın yardımcısı olsun.

Âmin…

Malları ile imtihan olanları feraha erdirsin inşallah.

Âmin…

Kahramanmaraş depremlerinde 10 ilimiz oldukça büyük bir depremle sarsıldı. Vefât eden kardeşlerimize rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarını kaybedenlere sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

Bölge halkının yaralarının sarılmasına yönelik sanatçı hassasiyetiyle çalışmalara başladınız. Bütün geliri AFAD’a bağışlanacak olan Sanat Eserleri Mezatı ve süreçleri hakkında bilgi verir misiniz?

Geçtiğimiz Ramazan ayında sevgili dostum İsmail Kılıçarslan beyin desteği ile gelirlerinin tamamı Yetim Vakfı’na aktarılan bir mezat gerçekleştirdik. Fecr Sûresi’nin 17. ayetinde mühim bir uyarı var: “Hayır; aksine, siz yetime ikram etmiyorsunuz.” Bizim tüm çabamız,  âyet-i celîlede uyarılan zümre kapmasında olmamak için…

6 Şubat gecesi meydana gelen deprem sonrası gazeteci-yazar İsmail Kılıçarslan beyi aradım ve “karınca kararınca bir şeyler yapabilir miyiz?”i sordum. Devletimizin bütün kurumları öncelikle enkaz altında kalan canlara ulaşmaya çalıştı. Devletimiz ve milletimiz canını dişine takıp millî bir seferberliğe başladı. Kimi nakdî, kimi bedenî, kimileri aynî ve kimileri de ellerindeki makineler ile bölgeye yardım etti/ediyor. Unutulmamalıdır ki dualar ile katkıda bulunmak gerekiyor. “De ki: “Kulluğunuz ve niyazınız olmasa Allah size ne diye değer versin!?” Furkan Sûresi-77

Hayırsever sanatçılar ve koleksiyonerler hangi ürünleri bağışlayarak mezata destek olabilir?

Her türlü sanat eseri kabulümüzdür. "Allah yolunda sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça iyiliğe asla eremezsiniz. Ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir." Ali İmran Suresi-92

Sanat ve estetik güzellikleri hâiz her türlü eser ve objeyle destek olunabilir. Bu cümleye hüsn-i hat, tezhip, ebru, minyatür, katı’, çini, kalemişi, naht, ahşap vb. eserler ile tesbihler de dâhil…

Ne durumdasınız?

Şu anda herkes elinden geleni yapıyor. Herkes sahada… Hazırlıklarımız tamamlandı. Bizim yapacağımız mezat AFAD aracılığıyla yaraları sarmaya matuf. 17 Şubat Cuma günü saat 19.30’da @kilicarslan_is instagram hesabında yayınlanacak canlı mezata bekliyoruz.

Teşekkür ediyorum. Bereketli olsun.

Âmin.  İlginiz için çok teşekkür ederim. Mevlam bu imtihandan alnının akıyla çıkanlardan olmayı cümlemize nasip etsin inşallah.

 

İbrahim Ethem Gören/16.02.2023-Yazı No: 337

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.