ÜMRANİYE’DE AÇAN TEZHİP ÇİÇEKLERİ

Süreyya Alper ve Öğrencileri Tezhip Sergisi 22 Ekim Cumartesi günü Ümraniye Mimsanat Akademisi’nde sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışına katılarak bir yandan eserleri inceledik, diğer yandan sanat ve estetik kavramlarına hizmet etmekte olan sanatkârlarla hasbihal ettik.
 

ÜMRANİYE’DE AÇAN TEZHİP ÇİÇEKLERİ

Süreyya Alper ve Öğrencileri Tezhip Sergisi 22 Ekim Cumartesi günü Ümraniye Mimsanat Akademisi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergide müzehhibe Alper ve öğrencilerinin birbirinden âlâ 70 eseri yer alıyor. Serginin aynı zamanda Mimsanat’ın yedinci kuruluş yılı özel etkinliği olması gibi bir önemi de var.


SANAT ‘İZ’DİR

“Sanat ‘iz’dir” sloganıyla 2011 yılından bugüne kadar Geleneksel Türk Süsleme Sanatları alanında ülkemizin önde gelen ustalarıyla hat, minyatür, katı’ ve tezhip sanatlarını nesilden nesile aktarmanın gayreti içerisinde bulunan Mimsanat Akademisi bu kez Süreyya Alper ve Öğrencileri Tezhip Sergisi ile sanat camiamızın gündeminde.

Geleneksel sanatlarda Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in yolundan ilerleyen Mimsanat Akademisi, sanatla hemhal olan hemen herkesin değişim yaşayacağına olan inançlarıyla öz sanatlarımıza yeni eserler ve isimler kazandırıyor. 22 Eylül Cumartesi günü Mimsanat Akademisi’nin Ümraniye’deki merkezinde açılışı gerçekleştirilen Süreyya Alper ve Öğrencileri Tezhip Sergisi de söz konusu inancın bariz bir örneğini oluşturuyor.

Serginin açılışına katılarak bir yandan eserleri inceledik, diğer yandan sanat ve estetik kavramlarına hizmet etmekte olan sanatkârlarla hasbihal ettik.


SÜREYYA ALPER’İN YURTIÇİNDEKİ VE YURTDIŞINDAKİ KOLEKSİYONLARDA ONLARCA ESERİ YER ALIYOR

Süreyya Alper için bir paragraf açmak vakıa mutabık olacaktır. Tezhip çalışmalarına 1992 yılında Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in nakışhanesinde başlayan sanatkâr, 1995 yılında Ülker Erke ve Gülbün Mesara’dan icazet almış.

70’in üzerinde karma sergiye katılan müzehhibe Alper’in yurtiçindeki ve yurtdışındaki koleksiyonlarda onlarca eseri yer alıyor. 2015 yılında Floransa’da düzenlenen The Biennale Internazionale d’Arte Contemporanea di Firenze’ye de katılan sanatçı, 7 yıldır Mimsanat Akademisi’nde öğrencilerine Türk süsleme sanatlarının inceliklerini öğretiyor.

Sergide Süreyya Alper’e öğrencileri Ayşe Ozar, Fatma Aksoy, Nimet Renkliyıldız, Aliye Kükrer, Dilek Maşalı, Aylin Ceylan, Sevim Yavuzyılmaz, Esin Uyar, Zehra Çalışkan, Gülay Dönmez ve Yaşar Küçürardalı levhalarıyla eşlik etmiş.

Tezhip sanatçısı Süreyya Alper hemen her meslek gurubundan öğrenciye hizmet ediyor. Serginin açılış etkinliğinde görüştüğümüz Yaşar Küçükardalı tıp doktoru. Dr. Küçükardalı’nın gönlüne geleneksel sanatlarımızla ilgili kapılar Amasya’da açılmış. Kadim şehrimizde birkaç yıl çalıştıktan sonra İstanbul’da Süreyya Alper hoca ile tanıştıktan sonra eline fırçayı tekrar alarak tezhip sanatında yol almaya başlamış.


SÜREYYA ALPER: GELENEKSEL SANATLARDA TEKRARA DÜŞMEMEK GEREKİR

Sanatkâr Süreyya Alper, sergi vesilesiyle sanat camiamıza şöyle bir mesaj iletiyor: “Benim için öneli olan öğrencilerimin kendilerini geliştirerek tekrara düşmemeleri. Tekrar, sanatlarımız için bir nevi kısırdöngü. Geleneksel sanatlarımızda ehil bir hocanın gözetiminde ancak bilinçli bir şekilde çok çalışarak mesafe alınabilir.

Öz sanatlarda hiç kimsenin elinde sihirli bir değnek yok, dolayısıyla kimse size hızlı bir şekilde yol aldıramaz. Ne yapacaksınız? Gece, gündüz çalışacaksınız. Ben şahsen böyle yapıyorum, öğrencilerim de beni takip ediyor. Hocalarım Ülker Erke ve Gülbün Mesara, Süheyl Ünver Bey’le bu şekilde çalışmışlar, biz de kendileriyle böyle çalıştık, öğrencilerimiz de benzer şekilde meşk ediyor.”


ALPER’İN ÇALIŞMALARINDAKİ İĞNE PERDAHLAR LEVHALARA DERİNLİK KAZINDIRIYOR

Süreyya Alper’in çalışmalarında altın üzerine uygulanan iğne perdah yöntemi levhalara ayrı bir derinlik kazandırıyor. Sanatçının fırçasının ucunda beliren Divriği Ulu Camii şifahanesinin kapı alınlığındaki detay tezyinat, ziyaretçileri Osmanlı asırlarına; Topkapı Sarayı Nakkaşhanesi’nin orta yerine götürüyor.


TÜRK TEZHİP SANATININ EN GÜZEL DESENLERİ

Sergide sülüs, celi sülüs, nesih, divani, celi divani, talik ve müsenna hat nevileriyle kâğıdın müşfik yüzüne aktarılan ayet-i kerimelerin, hadis-i şeriflerin ve özlü sözlerin etrafında Türk tezhip sanatının en güzel desenlerini bulabilirsiniz.


LEYLAK, YILDIZ ÇİÇEKLERİ, BUKETLER VE SAZYOLLARI…

Sergide zgün taramalar, leylak ve yıldız çiçekleri, haliç işleri, buketler, vazo içindeki çiçek demetleri, Rumiler, halkârlar, münhaniler, serbest kompozisyonlar sazyolları el ele tutuşarak izleyicilere geleneksel sanatlarımızın güzelliklerini sunuyor.


TEZHİP MÜKÂŞEFE SANATIDIR

Kayseri Güpgüpoğlu Konağı’nın tavan süslemeleri Alper’in murakkaa kalemişi formatıyla yansımış. Müzehhibenin çalışmasına baktığımızda Türk sivil mimari süsleme detaylarındaki incelikleri tezhibin olanca naifliğiyle keşfetme imkânımız olur. Çünkü tezhip de diğer tatbiki sanatlarımız gibi bir keşif; mükâşefe sanatıdır.

Süreyya Alper ve Öğrencileri Tezhip Sergisi, Trabzonlular Parkı’nda 13 Ekim Cumartesi gününe kadar gönüllerinde sanat ve estetik güzellikleri keşfetmek isteyenler için kapılarını açık tutacak.

 

İbrahim Ethem Gören

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.