‘SEYYAH ŞEF’ ÖMÜR AKKOR’UN RESİM KOLEKSİYONU ÜSKÜDAR’DA…

‘Seyyah Şef’, yazar, mutfak sanatları uzmanı Ömür Akkor’un resim koleksiyonundan seçme eserler Üsküdar NevMekân Sahil Galeri’de sanatseverlerle buluştu.

17 Haziran Cuma günü açılışı gerçekleştirilen sergide kamuoyunun daha ziyade Anadolu mutfak kültürünün binlerce yıllık tariflerini hayata geçiren ‘seyyah şef’ olarak tanıdığı, Türkiye Gastronomi Atlası kitabının müellifi Ömür Akkor’un 25 yıllık meslek hayatında biriktirdiği birbirinden değerli tablolar İstanbulluların irfanına arz edildi. Serginin açılış merasimine Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile birlikte çok sayıda davetli katılım sağladı.

ÖMÜR AKKOR: KOLEKSİYONUMU İNSANLARIN BEĞENİSİNE SUNMAK İSTEDİM.

Şu cümleler, sergi açılışında yaptığı selâmlama konuşmasında sanatın iyileştirici gücüne inandığını belirten Ömür Akkor’a ait. “Ben her zaman resme başka bir bakış sergilemiştim. Bugün de sanatseverler aslında koleksiyonumdan bir parçayı görecekler ama bana göre hayatımdan bir kesiti görecekler. Belki Zennup Hanım’ın fotoğrafında Zennup Dükkânı’nın hikâyesine odaklanacaklar. Sergide küçük heykeller var, Tarkan Güveli'ye ait, ziyaretçiler orada da belki ilkokul arkadaşlarımı görecekler. Benim için müthiş keyifli. İlk kez koleksiyonumu sergileyip insanların beğenisine sunmak istedim.”

BAŞKAN TÜRKMEN: ÖMÜR AKKOR NADİDE ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR.

Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in serginin kurdelasını kestikten sonra Üsküdar sahilinden sanatsever muhataplarına seslendi: “Ömür Akkor’la çok yakın zamanda New York’taki Hanım Sultanlar Sergimizde beraberdik. Şimdi de bugün resim ve resim sanatına olan ilgisinin yansımalarına hep birlikte tanık olacağız. Ömür Akkor’un tarih kitapları ve gastronomi araştırmaları aracılığıyla yemek kültürümüz hakkında çok sayda bilgi edinebiliyoruz. Anadolu’nun yemek kültürü konusunda çalışmalarıyla bu konuda öncü adımlar atan şefimiz, yazdığı kitaplarıyla, işlettiği mekânlarıyla,  söyleşileriyle nadide çalışmalar yapıyor. Üsküdar olarak biz de bu tür çalışmaların yanında olmaya, yeni alanlar açmaya devam edeceğiz.”

ÖRNEK BİR KOLEKSİYON KATALOĞU

Üsküdar Belediyesi Ömür Akkor Resim Koleksiyonu Sergisi için örnek bir katalog hazırlamış. Sergi açılışından bir hafta önce adresimize gönderilen katalog, sanat eserlerinin mahiyetine yakışır bir sunumla hazırlanmış.

MUTFAK KÜLTÜRLERİNİN ARKEOLOJİSİNE HAYRAN BİR YAZAR: ÖMÜR AKKOR

Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in, Ömür Akkor’un resim koleksiyonuna yönelik kanaatleriyle yazımıza devam edelim. “Şef, seyyah, gastronomi tarihimizin çalışkan vakanüvisi, mutfak kültürlerinin arkeolojisine hayran bir yazar… Ömür Akkor’dan bahsediyorum. Tarihin, coğrafyanın, iklimin el ele vererek ürettiği büyük mutfak kültürümüzü son yıllarda kitaplarıyla hem kaydeden hem de dünyaya tanıtan Ömür Akkor’un ilgi alanları ise elbette mutfakla, yemeklerle sınırlı değil.

Farklı sanat dallarına ama özellikle resim sanatına olan ilgisinin yıllar içinde bir koleksiyonerliğe dönüştüğünü onu tanıyanlar çok iyi biliyor.

Biz de bilhassa Türk ressamlarının eserlerinden oluşan resim koleksiyonunun kendi içindeki anlamlı bütünlüğüne, renkliliğine ve zenginliğine kayıtsız kalamadık ve bu koleksiyonu sanatseverlerle paylaşmak için kitaplaştırmaya karar verdik.

Türkiye’nin pastoral güzelliklerini, modern yüzünü gösteren, odağında “memleketimizden insan manzaralarının” olduğu bu koleksiyonda ülkemizin gururu olan ressamların eserlerini göreceksiniz.

“TÜRK RESMİNİN YAKIN TARİHİNDEN ÇOK GÜZEL ÖRNEKLER…”

Türk resminin yakın tarihinden çok güzel örnekleri görebileceğiniz bu kitap vesilesiyle hem Şef Ömür Akkor’a çalışmalarında başarılar diliyorum hem de kitapta emeği olan arkadaşlarımızı saygıyla selâmlıyorum.

ŞEF AKKOR: SANAT ESERLERİ MANEVİ DÜNYAMIZI ZENGİNLEŞTİREN UNSURLARDIR.

Ünlü şef Ömür Akkor koleksiyon kitabının önsüzünde sanatseverlere koleksiyoner kimliğiyle mesaj veriyor: “Sanat eserleri manevi dünyamızı zenginleştiren unsurlardır. Bir tarihe, bir devre şahitlik ettiğimizin anı taşlarıdır. Zamanın ruhunu ancak sanat eserleri vesilesiyle yakalar ve böylece sanatı kavrayışta bir derinlik kazanırız.

Eski yerleşimlerden şunu öğreniyoruz ki; insan ancak temel ihtiyaçlarını karşıladığı zaman sanata yönelebilmiş ve onu geliştirebilmiştir.

İnsanlık için öncü olan şey; yemeğin kendisi değil, yemek kültürü; binanın kendisi değil; mimarlık kültürüdür.

“KOLEKSİYONCU SANATIN KORUYUCUSU OLMALIDIR.”

Sanat eserlerine değer verilmesi, korunması ve toplanması, bir amaç olmalı ki kültürümüz ileriye evrilsin diye düşünüyorum. Bu yüzden kültür üretimimiz çerçevesinde koleksiyonculuğu bir misyon olarak görmekteyim.

Ve naçizane eklemek isterim ki bana göre koleksiyoncu sadece devrin şahidi değil, sanatın yaşayıcısı, saklayıcısı ve koruyucusu olmalıdır.”

USTA FIRÇALARDAN 69 ESER

Koleksiyoner Ömür Akkor’un 69 eserden müteşekkil koleksiyonunda eserleri bulunan ustaların emeklerine sağlık… Söz konusu ustaların isimlerine tek tek zikretmeyi vakıa mutabık görüyoruz: Mustafa Özbakır, Fikret Otyam, Adnan Turani, Ahmet Güneştekin, Engin İnan, Nusret Orçan Fatih Urunç, İsimsiz Halepli Ressam, Komet, Tarkan Güveli, Ömer Koçağ, Orhan Umut, Pınar Birim, Süleyman Karakul, Taner Yılmaz, Yalçın Gökçebağ ve Emin Güler.

ÖMÜR AKKOR MÜHİM BİR KOLEKSİYONER

Kitaplık ve sergilik hacme ulaşan resim eserlerinin yanında hüsn-i hat levhaları, Beylikler, Selçuklu ve Osmanlı çini tabak çanakları, antika saatler, ahşap ve bakır mutfak gereçleri, Osmanlı gümüş sofra takımları ve Avrupa porselenleri koleksiyonları bulunan Ömür Akkor ülkemizin mühim koleksiyonerlerinden biri.

HEZÂRFEN BİR ŞAHSİYET

Bir paragraf da hezârfen bir şahsiyet olan Ömür Akkor için açalım… Yemek ve mutfak kültürü üzerine yayınlanmış otuz eseri bulunan Ömür Akkor’un yemek sanatı ve aşçılığının yanısıra tarih, arkeoloji ve coğrafya alanlarında da çalışmaları bulunuyor.

KİTAP SEVDALISI…

Kütüphanelerinde binlerce kitabı okuyucuların irfanına arz eden Ömür Akkor’un çok hezârfen şahsiyetinin ve ilgi alanlarındaki çeşitliliğinin izlerine, ikisi lokantasında olmak üzere üç farklı lokasyonda bulunan kütüphanelerinde de rastlamak mümkün.

SERGİ, 22 AĞUSTOS PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR.

Yağlıboya, akrilik ve karakalem tekniklerinin en güzel yorumlarının bulunduğu Ömür Akkor Resim Koleksiyonu Sergisi 22 Ağustos Pazartesi gününe kadar Üsküdar Nevmekân Sahil’de ziyaret edilebilecek.

Sergi özelinde görüştüğümüz Üsküdar Belediyesi küratörü, mozaik sanatçısı Meyçem Ezengin’den Ömür Akkor’un 69 eserden oluşan resim koleksiyonunda eserleri bulunan 19 sanatçıdan dördünün ebediyet âlemine sırlandığını öğreniyoruz. Ömür Akkor’un ve sanatçıların “ömürlerine bereket” derken, vefât edenlere rahmet niyaz ediyoruz.

 

İbrahim Ethem Gören/23.06.2022-Yazı No: 302

 

 

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.