‘ŞEHRİN SANATÇILARI’ BAŞAKŞEHİR’DE!

Başakşehir, Şehrin Sanatçıları sergisiyle sanatseverlere “merhaba” diyor.

19 Nisan 2022 Salı günü Başakşehir Millet Kıraathanesi’nde açılışı yapılan Şehrin Sanatçıları serlevhalı sergide Başakşehir’de ikamet etmekte olan hüsn-i hat, tezhip, minyatür, katı’, ebru ve minyatür ustalarının son dönemde göz nuru döktükleri birbirinden âlâ keyfiyeti haiz eserler sanatseverlerin irfanına arz edildi.

BİR NAKKAŞIN FIRÇASINDA ESRARLI RENK OLMAYI HAYÂL EDERİZ.

İnsan ahsen-i takvîm üzere yaratılmıştır. Yani en güzel kıvamda... Onun için güzel görür, güzel söyler ve güzel eyler. Önce ustaların gönüllerine, gözlerine, ellerine çarpar güzellikler; ustalar ikliminde, kabiliyetle, emekle, azimle, gayretle ve sabırla tanışır, yoğrulur, ardından sanata, zanaata, esere dönüşür. O zaman biz, usta bir el tarafından çekilmiş, edalı bir celî sülüs elifin önünde dalıp gideriz. Bir ata vurulacak eyerin koşum takımlarının bakır kakmalarında ruhumuzun ışıltılarını görürüz. Bir tezhibin paftalarında dağılıp karışır gideriz ötelere ve ötelerin ötesine. Bir çininin turkuazına karılıp pişeriz ateşlerde. En esrarlı renk olmayı hayâl ederiz bir nakkaşın fırçasında. Bir tesbih ustasının habbeleriyle yıllarca sürecek çilelerin sabrına çekiliriz. Bir mûsikî ustasının nefesinde, bir sazendenin mızrabında ağlamaya dururuz bazen.

ŞEHİRLERE SANATKÂR USTALAR ANLAM KATAR.

Hâsılı ustalar bizi ilmek ilmek dokurken aynı zamanda güzelliklerle donatır. Ustalarla biz, mesleği, sanatı ve hayatı kuşanırız. Hâsılı şehirlere sanatkâr ustalar anlam katar. Başakşehir’e mezkûr anlamı katan ustalarımızın isimlerini teberrüken zikrederek kendilerini saygıyla selâmlıyorum.

33 USTANIN 34 ESERİ…

Şehrin Sanatçıları Geleneksel Sanatlar Sergisi’nde Başakşehir’de ikamet etmekte olan 33 ustanın 34 eserinin yer aldığını belirtmek vakıa mutabık olacaktır.

Hüsn-i Hat: Ayşe Süheyla Ekici, Esra Teke, Halil İbrahim Umuç, Merve Karakan, Mithat Topaç, Safiye Bayuk, Selma Özpala.

Tezhip: Büşra Keleş, Esra Eşin, Hatice Çelik Yiğit, Meliha Türkyılmaz, Meral Cantürk, Nurse Ersongur, Özgül Önder, Özlem Gören, Seda Albayrak, Sibel Zirek.

Katı’: Gülsemin Velidedeoğlu.

Ebru: Amine Kutluay, Dilek Kayır, Emine Yılmaz, Hatice Öztürk, İbrahim Hakkı Yiğit, İsmaile Taşatan, Kübra Karakaya, Nur Baybara, Selma Elhan, Selma Eruçar, Şükran Aydın, Uğur Taşatan.

Minyatür: Leyla Kara, Menekşe Üstündağ.

YASİN KARTOĞLU: DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ.

Sergiyi, duayen sanatkârlar Prof. Dr. Münevver Üçer ve Kaya Üçer’le birlikte açan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun Şehrin Sanatçıları etkinliğine dair mülahazaları şu cümleler etrafında teşekkül ediyor: “Sanatın şehrine yakışır harika bir serginin açılışını daha yapmanın bahtiyarlığı içindeyiz. Uzun yıllar boyunca gelenekli Türk İslam sanatları alanında eserler üretmiş, sayısız öğrenci yetiştirmiş kıymetli sanatçılarımızın Başakşehir’de ikamet ediyor olmasından ayrıca gurur duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum.

Başakşehir Belediyesi olarak sanata ve sanatçılarımıza destek olmaya devam ediyoruz. Değerlerimize sahip çıkıyoruz. Medeniyetimizi ve zengin kültürümüzü gelecek nesillere taşıma noktasında sanatçılarımıza her zaman destek vereceğiz.

BAŞKAN KARTOĞLU: SANATIN İYİLEŞTİRİCİ, GÜZELLEŞTİRİCİ, OLGUNLAŞTIRICI YÖNLERİ VAR.
Sanatın, öz sanatlarımızın iyileştirici, güzelleştirici, bir adım öte olgunlaştırıcı yönleri var. Hizmete açılan yeni belediye binamızda da birbirinden değerli sanat eserlerini sergileyeceğiz. Bundan sonra bazı sergilerimize yeni binamızda ev sahipliği yapacağız. Hizmet ve sanatı bir araya getireceğiz. Dolayısıyla sanatkârlarımız da birbirinden kıymetli eserlerini yeni binamızda sergileme fırsatı bulacak.”

KÜRATÖR ŞÜKRAN AYDIN: KİTAP SANATLARINI KIRAATHANEDE SERGİLEYEREK KİTAPLA SANATI AYNI MEKÂNDA BULUŞTURMAK İSTEDİK.

Sergi küratörü, ebrucu Şükran Aydın, “Sergiyi hangi mülahazalarla düzenlediniz?” şeklindeki sualimi şu cümlelerle cevapladı: “Efendimiz Sevgili Peygamberimiz “Allah güzeldir ve güzeli sever” buyruğuyla kulun yaşama, âleme nasıl bakması gerektiğini en güzel şekilde ifade etmiştir. Kul olarak bu güzellik kavramının çok kıt bir kısmını idrak edebiliriz. Sergi düşüncesi oluşunca ecdadımızın geleneksel sanatlarımızda sanatlarını icra ederken bu güzellik kavramını öyle eşsiz neş’et etiğini ve onların günümüz sanatkârlarındaki yansımasını sergilemek istedik. Kitap sanatlarını kıraathanede sergileyerek geçmişe atıfla kitapla yeniden sanatı aynı mekânda buluşturmayı düşündüm. Kitap sanatlarımız olan hat, ebru, tezhip, minyatür ve katı’ sanatlarımız Başakşehir’de gençlerimize doğru meşguliyet edinmeleri ve ecdat emanetlerine sahip çıkma bilinci kazanmalarına yönünde mücerret bir rehberdir.  Gençlerimize yakınlarında hemen ulaşabilecekleri sanatkârların var olduğunu göstererek belediyemizin köprü vazifesi görevini üstlenesini sağlamak mülahazalarıyla bu sergi organizasyonunu oluşturduk.”

DUAYEN SANATKÂRLARIN ESERLERİ…

Sergi özelinde görüştüğümüz ebru sanatkârı, küratör Şükran Aydın kendisine tevcih etiğim “Başakşehirli sanatkârlar geleneksel sanatlardan neş'et eden eserleriyle şehre ve insana dair neler söylüyor?” şeklindeki sualime de yetkinlikle cevapladı:  “Öncelikle metropolün ortasında bir huzur şehri olarak anımsanıp, sanatın merkezi olmak adına dönemin duayen sanatçılarının eserlerinin sergilendiği geleneksel sanatlar koleksiyonuyla, muadilleriyle yarışan modern yaklaşımlı ve özenli sergi salonlarıyla sanata yön verip, sanat adına çalışıyoruz.  Bizler Başakşehir Belediyesi bünyesinde, sanatı geçmişin izinde yeni adımlarla arşınlarken sergimizi sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz.

Başakşehirli sanatkârlarımız kendi alanlarında ortaya koydukları eserleri ile gözlere, muhtevası ile de gönüllere hitap ettiler. Geleneğin özünden aldıkları cevheri eserlerine yansıtarak Ramazan ayının manevi iklimini eserleri ile ve böyle bir organizasyonla ilçemizde yaşattılar. Kitap sanatlarımızdaki zerafeti, sabrı, inceliği ve özündeki maneviyatı sergileyerek insana İslam’ın sanat estetiğini gösterdiler.”

‘ŞEHRİN SANATÇILARI’NI 29 MAYIS PAZAR GÜNÜNE KADAR ZİYARET EDEBİLİRİSİNİZ.

Başakşehir Belediyesi yetkililerini, sergi küratörünü ve “Şehrin Sanatçıları”nı tebrik ederken “müstesna” vasfını hâiz sanat etkinliğinin Başakşehir Millet Kıraathanesi’nde 29 Mayıs 2022 tarihine kadar gönlünde öz sanatlarımıza açık kapılar bulunan sanat dostlarının ziyaretini beklediğini belirterek yazımıza nihayet verelim.

 

İbrahim Ethem Gören/25.04.2022-Yazı No: 295

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.