SANATKÂRLAR BİR KEZ DAHA DEPREMZEDELERİN YANINDA…

Hat Sanatı Atölyesi 5 Mart 2022 Pazar günü düzenlenen 2023 Depremi Bağış Müzayedesi’yle depremzedelere umut oldu. Bidsee online müzayede uygulaması üzerinden gerçekleştirilen bağış müzayedesinde görücüye çıkan 71 eserin tamamı satılarak iki milyon liranın üzerinde gelir elde edildi.

TEK VÜCUT, TEK NABIZ…

Ülke olarak oldukça zor günlerden geçiyoruz. 6 Şubata tarihlenen ve 11 ilde büyük tahribat oluşturan depremlerin yaraları el ve gönül birliğiyle sarılıyor. Memleketimiz kelimenin tam anlamıyla ‘asrın felaketi’yle yüzleşirken Kahramanmaraş depremlerinin Anadolu irfanını yeşerttiğine, insanlarımızın zor zamanda bir kez daha birbirine kenetlendiğine, memleket ahalisinin tek vücut, tek ses, tek yürek, tek nabız olduğuna şahit oluyoruz.

HAT SANATI ATÖLYESİ 2023 DEPREMİ BAĞIŞ MÜZAYEDESİ

Devletimizin ve milletimizin bu zor zamanlarında geleneksel sanatlarımızın ustaları da geride kalan bir ayda bölgeye ilettikleri hususi yardımların yanında Hat Sanatı Atölyesi çatısı altında birleşip kamış kalemlerinden neş’et eden her biri diğerinden âlâ keyfiyeti hâiz yazılarla 2023 Depremi Bağış Müzâyedesi’ni gerçekleştirdi.

Depremle alâkalı farklı müzâyedelere eserlerini bağışlayan veya özelde satıp bedelini vakfeden 65 sanatkâr, Hat Sanatı Atölyesi’nin kampanyasına da geniş çaplı rağbet göstererek birbirinden nâdide ve güzel 71 eseriyle bağış müzayedemize iştirak etti.

BAĞIŞ MÜZAYEDESİNDE ESERLERİN TAMAMI SATILDI

Yoğun ilgi gören bağış müzayedesi 5 Mart Pazar günü 20:00-24:00 saatleri arasında düzenlendi. Hattat Mustafa Camil Efe’nin sunduğu ve ülkemizin değerli sanatkârlarından Savaş Çevik, Levent Karaduman, Mehmet Arif Vural, Ali Haydar Çetintürk ve Necmi Atik’in iştirakleriyle deruhte edilen canlı yayın müzayedesinde mezata çıkan eserlerin tamamı satıldı.  Böylelikle yüzlerce kişinin katıldığı canlı yayın müzayedesinde birbirinden kıymetli eserler yeni sahiplerini buldu. Oldukça bereketli geçen müzayedede 71 eserin satışından 2.111.500,00 TL. (İki milyon yüz on bir bin beş yüz Türk Lirası) gelir elde edildi.

Eserleri satın alanların doğrudan AFAD hesaplarına yatırdıkları müzayede eser bedelleri depremde zarar gören kardeşlerimizin yaralarına sanat tarikiyle sürülmüş naif bir merhem mahiyetinde…

ESERLER, RAMAZAN-I ŞERİF AYI BOYUNCA BAĞLARBAŞI KÜLTÜR MERKEZİ’NDE SERGİLENECEK

Müzayedeye katılan eserler Ramazan-ı Şerif ayı boyunca İstanbul Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde sergilenirken, bağış müzayedesine katılan sanatkârlara Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenecek iftar programında teşekkür belgesi takdim edilecektir.

TEŞEKKÜRLER…

Depremde zarar gören vatandaşlarımız yararına düzenlenen müzayedeye birbirinden nâdide ve değerli eserleriyle katılan sanatkârlarımıza; eserlerin toplanması ve depolanmasında hizmetleri sebkat eden İlim ve Kültür Vakfı’na, müzayede için stüdyosunu hizmete açan ve eserlerin satışı sonrası sahiplerine ulaştırılmasını temin eden koleksiyoner Yusuf İyilik’e, canlı mezat organizasyonuna büyük emekleri geçen hattat Mustafa Cemil Efe’ye, hattat Savaş Çevik’e, hattat Levent Karaduman’a, hattat Mehmet Arif Vural’a, hattat Ali Haydar Çetintürk’e ve hattat Necmi Atik’e Kuveyt Türk nezdinde teşekkür ediyoruz.

BU TOPRAKLARIN HAKİKATLİ SANATKÂRLARI…

İnce bir sanat zevkinin eşlik ettiği tezhip, minyatür ve ebrularla tezyin edilen sülüs, celî sülüs, celî sülüs müsennâ, celî sülüs-nesih, muhakkak-nesih, celî sülüs-icâze, celî ta’lik, celî dîvânî, celî sülüs-tuğra-dîvânî, celî sülüs özgün ve soyut çağdaş hat nevileriyle kaleme alınan âyet-i kerîmelere, Allah’ın güzel isimlerine, hadis-i şeriflere, dua metinlerine, kibâr-ı kelâma, şiir ve beyitlere, bu toprakların hakikatli ustaları Abdurrahman Depeler, Abdülhamit Dündar, Adem Ebrem, Ahmet Bursalı&Ömer Şen, Ahmet Kutluhan, Ali Haydar Çetintürk, Ali Hüsrevoğlu, Arkın Ongun, Ayten Kaya, Ayten Tiryaki, Beyzanur Türkeri, Bilal Sezer, Birsen Atlı, Ceyhun Oydem&Dilek Kayır, Cemali Gündoğdu&M. Nur Kurlu, Davut Bektaş, Efdalüddin Kılıç, Emine Tapar Özcan, Emre Özdemir, Erkam Bakım&Metin Yılmaz,  Erol Balcı, Fatih Özkafa, Fatma Yıldız, Ferhat Kurlu, Güler Çetin, Gülistan Aydın, Hakan Arslan, Halil Önsoy, Hasan Çelebi, Hülya Memati, Hüseyin Öksüz, İsmail Hakkı Gurbetçi, İsmail Öztürk, Kadri Sakoğlu&Gül Olgun, Levent Karaduman, Mahmut Şahin, M. Said Çetin, M. Arif Vural, Mehmet Memiş, Mesut Dikel, Mithat Topaç&Sümeyye Malbeleği, Muhammed Hobe, Murat İşaşır, Murat Okumuş, Mustafa Cemil Efe, Mustafa Parıldar, Mustafa Pekşen, Mustafa Erkan, Necmi Atik, Osman Çiçek, Ömer Faruk Dere, Ömer Faruk Özoğul, Ömer Yıldız, Samed İbrahimoğlu, Savaş Çevik, Sevban Esra Sarı, Sevilay Sarıgüzel Şen&S. Demirağ, Sevim Beyazıt, Seyyid Ahmed Depeler, Sibel İnan, Süleyman Berk, Şermin Dumlupınar, Talip Mert, Turan Sevgili, Uğur Karataş, Yılmaz Turan, Yusuf Bilen ve Zübeyde Kayrak&Kadir Sakoğlu imza atmış.

HAT SANATI ATÖLYESİ GÜNDEN GÜNE HACİM VE DERİNLİK KAZANIYOR

Hat Sanatı Atölyesi müessislerinden Hattat Necmi Atik 2023 Depremi Bağış Müzayede organizasyonu özelindeki sorularımızı cevaplandırdı.

İbrahim Ethem Gören: Necmi Bey öncelikle tebrik ediyorum. Evvelemirde Hat Sanatı Atölyesi’ne nazar edelim…

Hattat Necmi Atık: Hay hay… Hat Sanatı Atölyesi’ni, Türkiye’deki Hat Sanatı ile iştigal eden her hocamızın ve sanatkârlarımızın dâhil olabileceği şekilde 2020 yılında kurduk. Türkiye’deki sanatkârlarımız grubumuza rağbet edip katıldıkları gibi, yurtdışından da sanatkârlar grubumuza dâhil oldular, toplamda dört yüz küsur sanatkârımız grubumuzda yer alıyor ve sayı gittikçe artıyor.

Müessislerinden olduğunuz Hat Sanatı Atölyesi nezdinde 5 Mart 2023 Pazar günü düzenlenen 2023 Depremi Hat Sanatı Bağış Müzayedesini genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

6 Mart’ta yaşadığımız deprem âfetinden sonra özelde ve genelde, yurt içinde ve yurt dışında yardım seferberliğine başladı. Biz sanatkârlar da özelde yaptığımız yardımlar dışında bir yara daha nasıl sarabiliriz düşüncesiyle bir araya gelerek, “Hat Sanatı Atölyesi 2023 Deprem Müzâyedesi” adı altında bir bağış kampanyası başlattık. 10 Şubat 2023 tarihinde başlattığımız bağış kampanyamızı, hat sanatı eserleri özelinde, bütün hocalarımıza ve sanatkâr kardeşlerimize duyurduk. Bağış kampanyamıza yoğun ilgi ve alâka gösterildi, 65 sanatkârımız 71 eseriyle iştirâk etti.

Süreci özetler misiniz?

Eserlerin teslim alınması, depolanması ve müzayedeye hazırlanması sürecinde her türlü yardımı esirgemeyen kardeşlerimizle birlikte 5 Mart 2023 Pazar akşamı saat 20:00’de Hat Sanatı Atölyesi 2023 Deprem Müzâyedemizi başlattık. Açılışta, bağış müzayedesi eserlerini satın alan, hayırda yarışan kardeşlerimize, aldıkları eser bedellerini doğrudan AFAD hesaplarına yatırmalarını ve müsaade ederlerse aldıkları eserleri 2023 Ramazan ayı boyunca Üsküdar Belediyesi’nin Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde sergilemek istediğini ifade ettik.

Bereketli oldu…

Hamd olsun, bereketli oldu. Berat Gecesi öncesi gerçekleştirdiğimiz müzayede, âdetâ feyiz ve bereketin mahalli hâline geliverdi. Kıymetli hattatlarımızın da dâhil olduğu canlı yayın sırasında heyecan ve duygu dolu anlar yaşandı. Hocalarımız tarafından eserler ve hattatlar ayrıntılı bir şekilde tanıtılmaya çalışıldı. Dört saat süren canlı yayın müzayedemizde 71 eserin hepsi satılarak, toplamda 2.111,500 (iki milyon yüz on bir bin beş yüz) TL toplandı.

Sanatkârın cemiyete yönelik sorumluluklarına dair neler söylemek istersiniz?

Sanatkârlar, cemiyetlerin örnek alınan şahsiyetleridir. Hem yetiştirdikleri talebelerle, hem eserleriyle, hem de hâl ve kâlleriyle tesir alanları geniştir ve birçok kişiye dokunurlar, etki ederler, halkı yönlendirirler. Bu özellikleriyle sanatkârlar söz, fiil ve tavırlarına dikkat etmeli, şahsî ve nefsî tavır ve hareketlerden şiddetle uzak durmalıdırlar. Hat sanatı gibi mânevî yönü olan sanatkârlar ise bu konuda daha da dikkatli olmalı kanaatindeyim. Hattatlarımızın iştigal ettikleri konu itibariyle “edep” çerçevesi içinde örülmüş bir mîrasın günümüz temsilcileri olarak, hem temsiliyette hem de bir sonraki kuşaklara mesuliyetlerini aktarmakta titiz davranarak, eğitim ve öğretim faaliyetlerini bu çerçevede yürütmek zorunlulukları vardır.

Yine sanatkârlar, cemiyetin zor zamanlarında, özelliklerini ve ellerindeki imkânları seferber ederek, bir an önce felaha çıkış yollarında her türlü gayreti gösterme sorumluluğunu üstlenmeli, neler yaptıklarını ve daha neler yapabileceklerini gözden geçirmelidir.

Son olarak okuyucularımıza nasıl bir mesaj iletmek istersiniz?

Hâlinde, kâlinde ve fiilinde üstün özellikleri yaşam tarzı olan necîb bir milletin, edep timsâli ecdâdımızın evlatları olarak, onlara yaraşır bir hayatı yaşamanın mücâdelesi içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum İbrahim Ethem bey.

Son olarak, rehberimiz, önderimiz, örneğimiz ve her şeyimiz, Allah’ın Rasûlü Efendimiz’in (s.a.v.) buyruğunu hatırlatalım: “Allah’ın ahlâkı ile ahlâklanınız, Allah’ın Rasûlü’nün ahlâkı ile ahlâklanınız.”

 

İbrahim Ethem Gören/08.03.2023-Yazı No: 340

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.