PENDİK’TE SANAT VE SANATIN AKADEMİSİ VAR…

Pendik Sanat Akademisi (PSA) Geleneksel İslam-Türk Sanatları, Görsel Sanatlar ve Enstrüman eğitimleriyle İstanbulluların sanat irfanına katkıda bulunmakta olan örnek bir müessese.

PSA’nın sanat çalışmaları özelinde Pendik Belediyesi Başkan Yardımcısı Hakan Öğütcü ile bir e-mülakat gerçekleştirdik.

Hakan Bey kültürü, sanatı, estetiği insan ve cemiyet hayatında nerede ve nasıl konumlandırıyorsunuz?

İnsanlığın varoluşundan bugüne dek yaşam süren sanat; fert ve cemiyetin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir medeniyeti ifade eden ve ona yön veren kavramları görünür kılan sanat, aynı zamanda o medeniyetin varlık tanımını dile getirmektedir. Toplumun değerlerini estetik bir dil ile dışa vuran sanat, çağımızın şartlarına uyum sağlayan, gelişen, geliştiren ve yorumlayan insanlardan oluşan toplumlar yetiştirilmesinde de önemli yer tutmaktadır. Özünde yer alan birlik, beraberlik ve bütünlüğü ile cemiyeti yansıtan sanatın, fert ve toplumun şekillenmesine, şahsiyet kazanmasına da olumlu katkılar sağladığını ifade edebiliriz.

Pendik Sanat Akademisi (PSA) hangi mülahaza ve amaçlarla tesis edilmiştir?

Pendik Sanat Kursları 2003 yılından bu güne dek sanatseverlere hizmet vermektedir. Sanat oluşumumuzu geliştirmek ve Akademik ilerlemeye destek olmak için 2017 yılında Kurslarımız, Pendik Sanat Akademisi olarak yapılanmaya başlamıştır. Bu kapsamda; Pendik Sanat Akademisi yetenekli genç sanatçıları desteklemek, sanatsal gelişimlerine katkı sağlamak ve sanatkârlar yetiştirmek üzere kurulmuştur.

PSA’nın bahsettiğiniz amaçlara yönelik öznesinde sanat olan çalışmalarını tanımak isteriz?

Pendik Sanat Akademisi üç alanda hizmet vermektedir. El Sanatları bunlardan ilki olarak sanatçılar yetiştiriyor, kursiyerlerin eğitimlerini tamamlayıp icazet almalarının ve eğitici olmalarının önünü açıyor. İkinci alanımız olan Görsel Sanatlar Eğitimi ile kursiyerlerimiz Güzel Sanatlara Hazırlık Sınavlarına hazırlanıyor, gidecekleri Üniversitelere aldıkları eğitimi referans göstererek alanlarına katkı sağlama imkânını buluyorlar. Son alanımız olan Enstrüman Kurslarımızda ise kursiyerlerimizin Konservatuvar hazırlık çalışmalarına yön verici ve destekleyici eğitimler almalarının yanı sıra ilgi duydukları enstrümanın temel nota bilgisini öğrenmek, enstrümanı tanımak ve doğru teknikleri öğrenerek icra etmelerini sağlamaktadır.

Akademi’de hangi branşlarda eğitimler veriliyor?

Pendik Sanat Akademisi, El Sanatları, Görsel Sanatlar ve Enstrüman olmak üzere 3 alanda hizmet vermektedir.

Bu üç alanı sanat ve zanaatlar bağlamında açar mısınız?

Tabii ki… El Sanatları Kurslarımızı, Ahşap Oyma, Cam Füzyon, İpek Halı, Boşnak Kilimi, Çini, Ebru,  Hüsn-i Hat, Kat’ı, Minyatür ve Minyatür İleri Seviye, Osmanlı Süsleme Sanatı, Sedef Kakma, Taş İşleme, Tezhip ve Tezhip İleri Seviye Branşları oluşturmaktadır.

Görsel Sanatlar Kurslarımızı; Fotoğrafçılık, Güzel Sanatlara Hazırlık ve Temel Sanat Eğitimi Karikatür ve Mizah Okulu ile son olarak da Resim branşı oluşturmaktadır.

Enstrüman Kurslarımızda ise Bağlama, Gitar, Keman, Kemençe, Ney, Piyano ve Ud branşları yer almaktadır.

En çok hangi branşlar tercih ediliyor?

Pendik Sanat Akademisi’nde en çok talep aldığımız kurslar, Piyano, Keman ve Gitar gibi gençlerin rağbet ettiği popüler enstrüman kurslarımız listenin üst kısmında yer almaktadır. Eğitim dönemine bu kurslarımızda ortalama 200 kişilik gruplarla başlamaktayız.

Sanat eğitimlerinize kadınlar ve genç kızlarımız yoğun ilgi gösteriyor. Kurslarda bir yandan sosyalleşme sağlanırken diğer yandan da ciddi sanat üretimleri yapılıyor. Sanata kadın elinin değiyor olmasının toplum hayatı için ürettiği ilave sosyal değeri de konuşmak isterim…

Sanat, kişinin kendisini özgür bir biçimde ifade edebileceği çok özel bir alandır. Özellikle kadınlarımızın toplum içinde yaptıkları eserler ile kendilerini ifade imkânı sağlayarak özgüvenlerini destekliyoruz. Kadınların sanatla daha aktif üreticiler haline gelmeleri için tüm imkânları sunmakta ve kadınlarımızı bu alanda desteklemekteyiz.

Kitap sanatları çatısı altında toplayabileceğimiz hüsn-i hat, tezhip, minyatür, ebru ve katı’ sanatlarında PSA’nın hedefleri nelerdir?

Pendik Sanat Akademisi bünyesinde hizmet veren Hat, Tezhip, Minyatür, Ebru ve Kat’ı Sanatları İhtisas gruplarımız ile ilgili Klasik Sanatlar Merkezimiz 2019 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

“Pendik Klasik Sanatlar Merkezi”, Pendik Belediyesi bünyesinde, geçmişten gelen klasik sanatlarımızı gelecek nesillere aktarmak amacı ile İstanbul Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı tarafından desteklenen “Dijital Teknoloji Tabanlı Klasik Sanatlar Merkezi” projesi kapsamında kurulmuştur. Projemiz 2020 yılında Altın Karınca Ödülü almaya da hak kazanmıştır. Klasik Sanatlar Merkezimizde ihtisas grubu kursiyerlerimize ileri seviye eğitimler veriyoruz. Aynı zamanda sanatla ilgili kişilerin yayınlanmış eserlerinin bir arada bulabileceği Türkiye’de ilk olma özelliği gösteren Klasik Sanatlar Tematik Kütüphanemiz de mevcut. Klasik Sanatlar Merkezimizde sanatla teknolojiyi buluşturan ve bünyesinde 12 farklı Sanat Müzesini (Hüsn-i Hat, Tezhip, Ebru, Minyatür, Çini, Kat’ı Cilt, Kalemisi, Sedef Kakma, Naht, Ahşap Oyma, Edirnekâri, İpek Halı, Kilim Dokuma) barındıran VR Müze alanımız da bulunmaktadır.

Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle yaptığınız çalışmalar da var sanırım…

Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle ile yaklaşık 10 yıldır vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda eğitimler vermekteyiz. Bu kapsamda El Sanatları, Kişisel Gelişim ve Mesleki Branşlarımız mevcuttur. Belediye Kültür Merkezlerimizde açılan kurslarımız; Dikiş, El Nakışı, İğne Oyası, Takı Yapımı, Teraryum, Mefruşat, İşaret Dili, Bilgisayar, İngilizce, Almanca, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ve Rize Bezi Dokuma gibi her yıl ortalama 15 Branşta 2000’e yakın kursiyerimiz Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile kurslarımızdan faydalanıyor.

Kurslardan faydalanan kursiyerlerimizin sosyal, iş ve eğitim alanlarına katkı sağlanıyor ve kursları başarı ile tamamlamış kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriliyor. Örnek verecek olursak…

Lütfen…

Mesleki Kurslarımızdan İşaret Dili 1. ve 2. kurları alıp Halk Eğitim Merkezi ve Belediye işbirliğinde eğitici olmaya hak kazanmış birçok İşaret Dili Eğitmeni yetiştirilmiştir. Okul çağında Halk Eğitim Merkezi İşbirliği ile düzenlenen kurslardan faydalanan öğrencilerimiz kazandıkları sertifika ile diploma puanını yükseltme imkânını da elde ediyor.

PSA’daki kursların süreleri ne kadar?

Pendik Sanat Akademisi kurslarımız Ekim ayı itibari ile başlayıp Mayıs ayı sonuna kadar hizmet vermektedir.

İhtisas kurslarınızı da konuşalım…

Pendik Sanat Akademisi kurslarımız kademeli olarak ilerleme göstermektedir. Kurslarımıza yeni kayıt yaptıran kursiyerlerimiz başlangıç seviyesi ile eğitimlerine başlamakta olup daha sonra kurs eğitmenlerimizin onayı ile ileri seviye gruplarımızda eğitimlerine devam etmektedirler. İleri seviye eğitim gören ihtisas gruplarımız 2019 yılında kurulmuş olan Klasik Sanatlar Merkezimizde çalışmalarına devam etmektedir. Merkezimizi geliştirme çalışmaları ise hâlen devam etmektedir.

İlçenizdeki sanat merkezlerine de değinelim. Bu merkezlerde öne çıkan aktiviteler neler?

Pendik, sanata ve kültüre yoğun ilgi duyan bir ilçemizdir. Küçük yaş gruplarından başlayarak üst yaş sınırının olmadığı yüksek katılım oranı olan kurslarımız vardır.

PENDİK’TE SANATA HER ZAMAN DEĞER VAR.

Sanatsal eğitimler almak ve sanatı kariyere dönüştürmek adına PSA da büyük bir adım olmuş ve çok ilgi görmüştür. Biz bu oranlara işletme olarak bakmıyoruz, “amaçladığımız doğrultuda insanlara sanatı nasıl aktarabiliriz?’’ sorusuna odaklanıyoruz. Şu keyfiyeti gördük ve şuna inanıyoruz ki;  Pendik’te sanata her zaman değer var.

Usta eğiticilerinizi hangi kriterlere göre belirliyorsunuz?

Kurs eğitmenlerimizin öncelikle icra ettiği sanat ile ilgili almış olduğu eğitimi dikkate alıyoruz. Akabinde sanata gönül veren, emek veren, kıymet veren yapmış olduğu sanata dair öyküsü kuvvetli sanatçılarla çalışmaya özen gösteriyoruz.

Dönem sonuna gelindiğinde yılsonu sergileri düzenliyorsunuz. Sergiler BİR NEVİ PSA’nın bir sahnesi. Bu sahneyi teşrih masasına yatıralım…

Sanat eğitimi uzun soluklu bir süreçtir. Sergilerimiz de bu uzun süreçte kursiyerlerimizin imza eserleri olarak ifade edebileceğimiz çok özel ürünleri içermektedir. Her bir sergimizin tüm eserlerini ihtiva eden özel sergi kataloğumuz sanatseverlere ulaştırılmaktadır. 2003 Yılında ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Sanatlar’ ile başlayan Pendik’teki Kurs Sanat Eğitimlerimiz, Belediyemizin her döneminde geliştirilmiş ve şimdi Başkanımız Ahmet Cin döneminde de büyük bir önem ve ilgi ile geliştirilmeye devam etmektedir.

Sergilere gösterilen ilgiyi nasıl telif ediyorsunuz?

Her yıl eğitim dönemimizin bitimi ile de kursiyerlerimizin yıl boyunca özenle işledikleri özel ürünlerini sergilemekteyiz. Bununla beraber, her yıl gelenekselleşen ve bu yıl da 16.‘sını yapmayı planladığımız ‘Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’ Sergimizi de gerçekleştireceğiz.

Bu sergilerde kursiyerleriniz yıl boyunca yaptıkları eserleri sanatseverlere arz ederek aile bütçelerine katkı yapma imkânlarına sahip oluyor mu?

Yılsonu kapanış sergilerimizde eğer kursiyerlerimiz yaptıkları eserleri satmak istiyorlar ise sergi süresi boyunca kursiyerlerimize bu konuda destek oluyoruz.

Az önce Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’ndan bahsettiğiniz. Söz konsu “buluşma”ya da kısaca değinelim…

Tabii ki… Buluşmaya her yıl ortalama 20 ülkeden yaklaşık 50 sanatçı katılıyor, böylelikle farklı kültürlerin eserlerinin temaşa edilmesine imkân tanınmış oluyor.  

Özel bir temanız var mı?

Evet,  bu yılki ana temamız ‘Ahşap Sanatı’ olacaktır. Elbette sadece ahşap değil, 40 farklı branşta muhteşem el sanatları eserlerini hep beraber seyredeceğiz.

Önümüzdeki yıl için kayıtlar ne zaman başlayacak? Kurslarınıza kimler kayıt yaptırabilir?

2021 Güz Eğitim dönemi kayıtlarımızın Eylül ayı itibari ile başlamasını hedefliyoruz. Pendik Sanat Akademisi ailesi içinde olmak isteyen tüm sanatsever vatandaşlarımız kurslarımıza www.pendik.bel.tr adresinden online olarak kayıt yaptırabilirler.

PSA kurslarına kayıt yaptıran kursiyerler sanat eğitimlerini tamamlandıklarında –biiznillah- hangi melekeleri kazanmış olacaklar?

Sanatın bireye doğal olarak topluma ve insanlığa olan katkıları ele alındığında, bireyin ve toplumun gelişmesi sanatla, sanat eğitimi ile olasıdır. Akademik başarının göstergesi olan sınav notlarının karşısında çok daha önemli olan ilgi, tutum ve motivasyon gibi duyuşsal alan kazanımlarının gerçekleşmesi sanat eğitimine bağlıdır. Ezberden uzak, kursiyerlerin yaratıcılığını, üretkenliğini ve özgün ürünler ortaya koyabilmelerini sağlayan sanatların bireylere katkı sağladığı ortaya konmuştur.

Sizin ilave etmek istediğiniz hususlar nelerdir?

Pendik Sanat Akademisi ailesi olarak pandemi şartlarının zorluklarına rağmen bir yıl boyunca eğitim dönemine devam eden tüm kursiyerlerimizi ve emeği geçen kıymetli hocalarımızı tebrik ederim. Son olarak yaz kurslarımıza değineyim… Yaz faaliyetlerimiz kapsamında Pendik Sanat Akademisi yaz kurslarımız 4 branş ile; Gitar, Resim, Ebru ve Fotoğrafçılık dallarında ön kayıt almaya başladı. 18 yaş altı gençlerimiz ücretsiz faydalanabilecekler.

Son olarak okuyucularımıza nasıl bir mesaj iletmek istersiniz?

Tarih boyunca kadim medeniyetlerin en önemli özellikleri kültür ve sanat alanında önemli eserler ve değerler ortaya koymuş olmalarıdır. Maddi ve manevi tüm değerlerimizi kültür ve sanatla gelecek nesillere aktarabiliriz. Bu doğrultuda Pendik Sanat kursları olarak 2003 yılından bugüne dek kültür ve sanata verdiğimiz önem her geçen gün artmıştır. Pendik Sanat Akademisi olarak kültür ve sanat için olan bu duruşu ve değerleri sürdürmekten de büyük gurur duyuyoruz. Tüm sanatseverleri Pendik Sanat Akademisi’nde görmek istiyoruz.

İlginiz için teşekkür ediyorum.

Biz de kurumumuz adına teşekkür ederiz.

 

İbrahim Ethem Gören-12.07.2021

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.