KUVEYT’İN FOTOĞRAF SANATI BİRİKİMİ ESENTEPE’DE SERGİLENİYOR

KUVEYT’İN FOTOĞRAF SANATI BİRİKİMİ ESENTEPE’DE SERGİLENİYOR

Esentepe’deki Kuveyt Türk Sanat Galerisi’nde “Modern Mimari ve Güzel Sanatlar Fotoğrafçılığı” başlıklı sergiyle Kuveytli fotoğraf sanatçılarının her biri fotoğraftan öte anlamlar taşıyan ve eser niteliğini haiz çalışmaları sanatseverlerle buluşuyor. Bir başka deyişle Kuveyt’in fotoğraf sanatı birikimi Esentepe’de sergileniyor.

Düzenlediği sergi etkinlikleriyle sanatın hemen her rengine ilişkin birbirinden güzel eserleri sanatseverlerle buluşturan Kuveyt Türk Katılım Bankası, bu kez “Modern Mimari ve Güzel Sanatlar Fotoğrafçılığı” adlı sergiyle fotoğraf sevdalılarına Esentepe’den bir kez daha “merhaba” diyor.

Kuveyt Ankara Büyükelçiliği’nin desteğiyle düzenlenmekte olan sergide Kuveytli fotoğraf sanatçıları Mohammad Al Muharib, Mohammad Ali Al Saad ve Nasser Al Omairi’nin, öznesinde modern mimaride; günümüz şehir inşa kurgusunda bulunan ve dahi görülmesi, fark edilmesi gereken estetik detaylar yer alıyor.

 

SERGİNİN AMACINI MEDENİYETİMİZİN ÜRETTİĞİ İRFANIN YAŞATILMASI OLUŞTURUYOR

16 Nisan Pazartesi günü Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın, Kuveyt Büyükelçisi Ghassan Al-Zawawi ile birlikte kurdelasını kestikleri serginin ana mesajını medeniyetimizin geniş havzasında kültürden irfana; sanattan estetik değerlere; hendeseden mimariye ve bilimden tarihe kadar ürettiği, koruduğu, yücelttiği değerlerin fark edilmesi, geliştirilmesi ve yaşatılması oluşturuyor.

 

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI NEZDİNDEKİ İLK FOTOĞRAF SERGİSİ

Esentepe’de ziyaretçilerini beklemekte olan etkinlik, Kuveyt Türk’ün aynı zamanda ilk fotoğraf sergisi olma hususiyetine haiz. Kuveyt Ankara Büyükelçiliği’yle birlikte organize edilen sergi, mimari üretim ve uygulamalarında bardağın dolu tarafını ön plana çıkarıp modern mimarinin içinde barındırdığı güzellikleri fotoğrafın dili; fotoğrafçının gönül gözüyle İstanbulluların irfanına arz ediyor.

 

UFUK UYAN: TÜRKİYE’YE DEĞER KAZANDIRMAK EN ÖNEMLİ GAYEMİZ

  Kuveyt Türk genel müdürü Ufuk Uyan, Ghassan Al-Zawawi’ye teşekkür ederek başladığı sergi açılış konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “Kuveyt Türk olarak en önemli gayelerimizden biri Türkiye’ye değer kazandırmak... Çünkü bizi değerlerimizin büyüttüğüne inanıyor, geleceğe sağlam adımlarla ilerlerken sahip olduğumuz tüm varlıklarımızın

korunması, geliştirilmesi ve yaşatılması için gayret gösteriyoruz.

 

NAZARIMIZDA SANATÇININ KIYMETİ SONSUZ…

Bu minvalde sanatın ve sanatçının da nazarımızda kıymeti sonsuz… Düzenlediğimiz sergilerle onların özel ve eşsiz eserlerini sanatseverlerle buluşturabildiğimiz için büyük mutluluk duyuyoruz.

“Modern Mimari ve Güzel Sanatlar Fotoğrafçılığı” başlıklı sergimizde, uluslararası ödüller almış, Kuveytli önemli fotoğraf sanatçıları Mohammad Al Muharib, Mohammad Ali Al Saad ve Nasser Al Omairi’nin çalışmalarıyla tanışacak ve bu kez mimarinin içinde barındırdığı

güzellikleri birlikte keşfe çıkacağız. Tüm sanat sevdalılarını bu seyahate davet ediyorum.

 

FOTOĞRAF SANATI SANATÇININ GÖRDÜKLERİNİN RESMİDİR

Fotoğraf sanatı, görülenin gerisinde sanatçının gördüklerinin resmidir. Biz de bu durumu görmek adına bu sergiyi düzenledik. İnşallah bu tür faaliyetler hem Türkiye hem de Kuveyt arasında artarak gelişir. İleride benzer faaliyetleri yapma niyetlerimiz de var.”

 

AL-ZAWAWİ: SANATÇILARIMIZIN ESERLERİNİ KUVEYT TÜRK İLE BİRLİKTE SUNMAKTAN GURUR DUYUYORUZ

Serginin açılış seremonisinde söz alan Kuveyt Ankara Büyükelçisi Al-Zawawi, Kuveyt Türk Katılım Bankası’na, elçiliklerinin kültür sezonuna verdiği destekten dolayı teşekkür ettikten sonra, “Mimari fotoğrafçılıkta uluslararası ödüller kazanmış ve Kuveyt Devleti’nde bu sanatın gelişiminde büyük başarılar elde etmiş, seçkin sanatçılarımızın eserlerini Kuveyt Türk ile birlikte sunmaktan onur duyuyoruz” dedi.

Siyah beyaz fotoğraf karelerinden müteşekkil birbirinden âlâ 39 çalışmaya imza atan Kuveytli fotoğraf sanatçıları için de birkaç kelam etmek vakıa mutabık olacaktır.


NASSER AL OMAİRİ: MİMARİ OLARAK GELİŞEN ÜLKELERDE FOTOĞRAFLAR ÇEKTİK

Fotoğraf sanatçısı Nasser Al Omairi, çağdaş mimari alanına dair fotoğraflarının Kuveyt Türk nezdinde sergileniyor olmasının kendisi için kıvanç vesilesi olduğunu belirterek, karakterini eserlerine yansıtmanın gayreti içerisinde bulunduğunu söyledi.

Amaçlarının, mimari alanda fotoğraf sanatını daha fazla insana tanıtmak olduğunu belirten uluslararası ödüllü Kuveytli fotoğraf sanatçısı Al Omairi sergi fotoğraflarını farklı ülkelerde çekmiş. Bu cümleler sanatçıya ait: “Özellikle mimari olarak gelişen ülkelerde fotoğraflar çektik.     Örnek olarak İspanya'nın Valensiya şehri gibi.  


FOTOĞRAF ÇEKERKEN MEKANLARIN DİKKAT ÇEKEN BÖLÜMLERİNE BAKIYORUZ

Fotoğraf çekerken özellikle mekanların dikkat çeken bölümlerine bakıyoruz. Her yerde binalar vardır ama binanın farklı özelliklerini, farklı açılarını görebilmek önemli bence...”

Nasser Al Omairi, British Institute of Potography’den fotoğrafçılık diploması almış. Fotoğrafçılık alanında birçok yerel ve uluslararası merkezde eğitmenlik yapmakta olan sanatçının uluslararası fotoğraf dergilerinde yazı ve fotoğrafları yayınlanıyor.


MOHAMMMED AL MUHARİB’İN MESLEĞİ PROFESYONEL FOTOĞRAFÇILIK

Sergideki eserlere imza atan ustalardan biri de Mohammed Al Muharib. Al Muharib, Kuveyt’in önde gelen profesyonel fotoğraf sanatçılarından biri. British Institute of Potography’den fotoğrafçılık diploması sahibi olan muhatabımız, fotoğrafçılık alanında Kuveyt başta olmak üzere pek çok ülkenin ödüllerine sahip. Endscape ve mimari fotoğrafçılık uzmanı olan Mohammed Al Muharib Uluslararası Fotoğrafçılık Derneği (FIAP) ve uzmanlık alanlarına yönelik profesyonel fotoğraf çekimi amacıyla kurulan Challenge grubunun mensuplarından.


MOHAMMAD ALİ AL SAAD, UZMAN FOTOĞRAFÇILIK EĞİTMENİ

Kuveyt’in meşhur fotoğrafçılarından biri olan Mohammed Ali Al Saad da arkadaşları gibi British Institute of Potography’den fotoğrafçılık diploması sahibi. Amerikan Akademisi’nden eğitmenlik sertifikası da alan Al Saad, yerel ve uluslararası düzeyde uzman fotoğrafçılık ve fotoğraf düzenleme eğitimleri veriyor.

Fotoğrafçılık alanında yerel ve milletler arası düzeyde pek çok başarının sahibi olan Mohammed Ali Al Saad, dünyanın farklı bölgelerine seyahat ederek fotoğraf sanatına yeni eserler kazandırıyor.

39 fotoğrafın yer aldığı sergi, gönlünde sanat ve estetiğe açık kapı bulunanları, 1 Mayıs Salı gününe kadar Esentepe’deki sanat galerimizde bekliyor olacak.

 

 

İbrahim Ethem Gören

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.