HATTATLARIN KALEMİNDEN EN GÜZEL HUKUK VE ADALET YAZILARI ÜSKÜDAR’DA…

Hukukçular Derneği hamiliğinde ülkemizin dört bir yanındaki hüsn-i hat, tezhip, ebru ve naht sanatkârları bir araya gelerek Hukuk ve Adalet serlevhalı sergi etkinliğiyle sanatseverlere “Merhaba” dedi.

8 Ocak 2021 Cumartesi günü Üsküdar Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde kurdelası kesilen sergi 30 Ocak Pazar gününe kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Kütahya, Eskişehir, Ankara, Bursa ve İstanbul’dan mühim sanat simalarının eserleriyle katkıda bulundukları sergi özelinde Hukukçular Derneği Genel Başkanı Av. Ahmet Yılmaz ile Hukuk ve Adalet yazıları üzerine bir e-mülakat gerçekleştirdik.

İbrahim Ethem Gören: Ahmet Bey öncelikle sergi etkinliği için tebrik ediyorum. Hayırlı, mübarek, bereketli olsun. Kelâma, derneğinizle başlayalım dilerseniz. Kısaca Hukukçular Derneği’nin misyon ve vizyon beyanıyla hizmetlerini nasıl özetlersiniz?

Av. Ahmet Yılmaz: Hukukçular Derneği 1970 yılında kurulmuştur. Hak, hakikat ve adalet diyerek 52 yıldır faaliyetlerini sürdürmektedir. Derneğimiz, üyelerinin iyi bir avukat, iyi bir hukukçu ve her şeyden önemlisi iyi bir insan olmasını gaye edinerek özellikle genç meslektaşlarımızın mesleki gelişimine katkıda bulunmak için gayret etmektedir. Bu anlamda düzenlediği eğitim programları ile birlikte pek çok çalışması mevcuttur. Hukukçular Derneği, ülkemizde yaşanan hak ihlallerine karşı duyarlılık göstererek bu konuda mazlumun yanında olmayı temel şiar edinmiş bir dernektir. Özellikle 28 Şubat döneminde yaşanan haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı mağdurların yanında durarak hukuk mücadelesi vermiştir. Başbağlar mağdurlarının haklarını savunmuştur. Sivas davası olarak bilinen davada hakikatin ortaya çıkarılması için gayret etmiştir. Milletin hukukunu hedef alan 28 Şubat post modern darbesi, 27 Nisan bildirisi, 15 Temmuz hain kalkışmasında, milletten ve hukuktan yana duruşunu ortaya koymuştur. Hukukçular Derneği, millî ve manevî değerleri önemseyen, mirasçısı olduğu binlerce yıllık geçmişe sahip kültürün oluşturduğu medeniyetin farkında olan hukukçuların bir arada olduğu bir dernektir.

Derneğimiz aynı zamanda hüsn-i hat sergimizde olduğu gibi kültür, sanat faaliyetlerini önemseyen, bu alanda da faaliyetler yapmaya gayret eden bir dernektir. 15 Ocak 2022 günü Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde musikiyle ilgilenen meslektaşlarımız tarafından derneğimizin organizasyonuyla hazırlanan Türk Sanat Müziği konseri gerçekleştirerek, sanatçılarımızı, sanatsever meslektaşlarımızla buluşturduk.

Sergi fikri nasıl ortaya çıktı?

Hüsn-i hat ile münasebetim hattın zirve isimlerinden Mustafa Rakım ve İsmail Zühdi Efendiyle başladı. Mustafa Rakım’ın eserlerinin tıpkıbasımından oluşan bir hüsn-i hat sergisini 2011 yılında Viyana’da gerçekleştirdik.

AHMET YILMAZ: HUKUKUN GÜZEL TAKBİKATI DA BİR NEVİ SANATTIR.

Hukukçular Derneği’nde yapılan olağan genel kurul sonrası yönetime seçilen arkadaşlarımızla birlikte adalet ve hukuk konulu bir hüsn-i hat sergisi yapmaya karar verdik. Zira hukukçuların sanatla, özellikle geleneksel sanatlarımızla ilgilenmesinin, takip etmesinin hem mesleğine hem de kişisel gelişimine katkı vereceğini düşündük. Aslında hukukun güzel tatbikatının da bir nevi sanat olduğuna inanıyoruz.

Hukuk bilgisinin hikmet ile kullanılarak isabetli kararlarla adaletin sağlanması bir uygulama işidir ve adeta bir sanattır.

Adalet için kanunların mükemmel olması yetmez. Adalet kültürlü insanları elinde uygulandığı zaman en mükemmel sonuçları verir.

Kültür ve sanat faaliyetleri biz hukukçular için hayati önem taşımaktadır. Hâkim olsun, savcı olsun, avukat olsun; bir toplumda adaletin sağlanması için kamu görevi yapan hukukçularımızın kendini geliştirmesi ve geleceğin hukukçuları olan hukuk fakültelerinde tahsil görmekte olan öğrencilerimizin iyi yetişmesi için sanat faaliyetlerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Zira sanat eserleri, ait olduğu toplumun kültür özelliklerini kuşaktan kuşağa taşır.

Bu bakımdan bu tür sanat eserlerinin, hukukçularımızın mekânlarında yer edinmesi çok önemli ve anlamlı.

“EŞYA VE MEKÂN DA İNSANLARA İLHAM VERİR.”

Eşyanın ve mekânın da insanlara ilham verdiğini düşünürsek faydanın ne kadar büyük olduğunu tahmin edebiliriz.

Serginizin ana teması nedir?

Sergimizin ana teması Adalet ve Hukuk.

Hukuk ve Adalet kavram ve terimleri hüsn-i hat sanatı ile kisve-i tâba bürününce hangi anlam genişliklerine yürüyor?

İnsanlar arasında adaletle hükmetmeyi emreden, sulh olmayı hatırlatan, aleyhimize bile olsa doğruyu söylememizi emreden muhteşem mesajları hüsn-i hattın güzelliğiyle hem görmek hem de gönülde hissetmek daha da mühimi üzerinde tefekkür ederek bu ilkeleri yaptığımız işin temeli haline dönüştürmeye vesile olacaktır.

“HAYATIN TEMELİ OLAN HUKUK DA GÜZEL YAZI GİBİ BELLİ BİR DÜZEN, KAİDE VE ÖLÇÜDÜR.”

Her bir yazı, bir ölçüye, bir düzene ve bir kaideye göre yazılıyor. Aslında hayatın temeli olan hukuk da bir düzen, bir kaide ve bir ölçüdür. Yazının düzenine sadık kalmadığınızda nasıl sanatsal değerini bozuyor ve ortaya hiçbir anlamı olmayan, hiçbir şey ifade etmeyen bir yazı çıkıyorsa; hukukun düzenine, kaidesine sadık kalmadığınızda da ortaya büyük bir adaletsizlik, haksızlık, zulüm çıkar. Bu sergi bizlere aslında sözleriyle birlikte muhteşem güzelliğiyle bu hakikati hatırlatıyor, anlam genişliği sağlıyor.

Organizasyonunuz Üsküdar’dan İstanbul’a, Türkiye’ye ve bir atım öte dünyaya hangi mesajları dillendiriyor?

Hukuk, ayrım yapmaksızın tüm insanlara eşit olarak uygulandığında adalet ortaya çıkıyor. Âlemlerin Efendisi Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav); “Sizden öncekiler zayıf olanları cezalandırıp güçlü olanları affettikleri için helak oldular.” ikazının, Üsküdar’dan tüm dünyaya sanat aracılığıyla tekrar hatırlatılmasıdır. Bu serginin tüm dünyaya mesajı budur.

Bundan sonraki projeleriniz neler olacak?

Bundan sonra da nasip olursa medeniyetimizin değerlerini ortaya koyan kültür sanat faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bu sergi nedeniyle aldığımız müspet tepkiler sanat etkinliklerini, hukuk çalışmalarımızla birlikte devam ettirmemiz gerektiğini bize gösterdi. Bu manada sergimizin olduğu Altunizade Kültür Merkezi’nde 15 Ocak 2022 gününün akşamında hukukçu meslektaşlarımızın verdiği bir Türk Sanat Musikisi konseri gerçekleştirdik.

Sizin ilave etmek istediğiniz hususlar nelerdir?

Sizlere öncelikle bize bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz yıl Yunus Emre yılıydı. Önümüzdeki yıl da inşallah hukukçuların sanatla, şiirle, hatla, resimle, musikiyle, edebiyatla daha çok ilgilendiği bir yıl olsun.

Ben de teşekkür ediyorum Ahmet Bey, var olunuz.

 

İbrahim Ethem Gören/17.01.2022-Yazı No: 279

 

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.