GÖÇMEN SANATKÂRLARIN ESERLERİ PENDİK’TE…

Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi memleketimizde göçmen olarak bulunan 5 ülkeden 17 sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Pendik Belediyesi ile MEHCER Göç Sanatçıları Derneği’nin iş birliği ile gerçekleştirilen “Göç Sanatçıları Sergisi” Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. 5 ülkeden 17 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergide göç vakıasının insan ve toplum hayatı üzerindeki etkileri sanatın naif diliyle günümüz insanının irfanına arz ediliyor.

Hüsn-i hat, tezhip, resim, plastik el sanatları, maket, ahşap el sanatları, kabartma sanatı/zanaatı ve heykel sanat nevileriyle muhacirliğin konu edildiği sergide her biri diğerinden âlâ keyfiyeti hâiz onlarca sanat eseri lisan-ı halleriyle savaşa, çatışmalara ve savaşın tabii bir sonucu olan zorunlu göçlere “hayır” diyerek barışı ve esenliği adres gösteriyor.

Pendik Kaymakamı Dr. Hülya Kaya, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Öğütçü, MEHCER Göç Sanatçıları Derneği Genel Başkanı Turan Kışlakçı ve Pendik Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Mustafa Çalıkçı’nın kurdelasını kestiği sergiye sanatçılar ve sanat sevdalıları yoğun ilgi gösterdi.

GÖÇ MEFHUMU BİRBİRİNDEN FARKLI SANAT VE ZANAAT DİSİPLİNLERİYLE ELE ALINDI.

Pendik Belediyesi muhacir sanatkârların göz nurlarından meydana gelen eserlerle Göç Sanatları Sergisi’ni sanatseverlerin ilgisine sunarken, Iraklı, Filistinli, Suriyeli, Cezayirli ve Lübnanlı sanatçılar birbirinden farklı sanat ve zanaat disiplinlerinde oluşturdukları eserleriyle göçü ele aldı.

GÖÇ SANATÇILARI SERGİSİ 27 MART PAZAR GÜNÜNE KADAR SANAT SEVDALILARINI BEKLİYOR.

Heysem (Hisam) Selmo (Hüsn-i Hat), Mustafa Teet (Heykel), Hisham Magik (Kabartma Sanatı), Ahmet Alor (El Sanatları ve Hüsn-i Hat), Halil İsa (Ahşap El Sanatları), Omar Omar (Maket), Ziyad Tawbe (Resim), Besil Idrees (Resim), Razan Al Samman (Resim), Basma Al Khatip (Resim),  Hadi Kerküki (Hüsn-i Hat), Mustafa Al Safuah (Hüsn-i Hat), Abdulnasır Misri (Hüsn-i Hat), Abdulmuin Abdulmecid (Plastik El Sanatları), Iman Gaga (Resim), Tarık Hakan (Hüsn-i Hat) ve Meryem Ubeidi (Tezhip)’nin eserleriyle taçlanan sergi 27 Mart Pazar gününe kadar Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor olacak.

MEHCER: SANAT ÖZGÜRLÜĞE KANAT ÇIRPMAKTIR.

Sanatı, bir adım öte hayatı özgürlüğe kanat çırpmak şeklinde tanımlayan MEHCER Göç Sanatçıları Derneği bünyesinde Türkî Cumhuriyetlerden Afrika’ya; Balkan coğrafyasından Çin’e kadar 80 ülkeden 4 bine yakın sanatçı bulunuyor. MEHCER bünyesinde güncel dünya gündemi teşkil eden Ukrayna’dan ve Rusya’dan da onlarca sanatçının bulunduğunu belirten Dernek Başkanı Turan Kışlakçı önümüzdeki haftalarda Ukraynalı ve Rus sanatçıların bir arada olduğu müstakil bir sergi düzenleme niyetlerinde olduklarını belirtti.

Duayen gazeteci, yazar Turan Kışlakçı, derneğe bağlı sanatçılarla birlikte hemen hemen her ay tertip ettikleri sergilerin yanı sıra konser ve tiyatro gibi kültürel etkinlikler de gerçekleştirdiklerini belirterek, yakın zamanda da gastronomiyle ilgili bir program hazırlığı içinde olduklarını ifade etti.

KÜRATÖR ERDOĞAN: GÖÇ GİBİ ZOR BİR TECRÜBEYİ YAŞAYAN SANATÇILARIN BİR ARAYA GELMESİ GELECEK ADINA ÜMİTVAR OLMAMIZI SALIK VERİYOR.

Göç Sanatçıları Sergisinin küratörü İsmail Erdoğan "Göç gibi zor bir tecrübenin içinden geçerek sanat yapmaya devam eden isimlerin bir araya gelişi geleceğe dair ümit vaad ediyor" derken, etkinliğe 4 eseriyle katılan Reîsü’l-Hattâtîn Hasan Çelebi’den sülüs ve nesih yazı nevilerinden mücâz Suriyeli Hattat Heysem (Hisam) Selmo, yaptığımız telefon görüşmesinde programa dair kanaatlerini şu cümlelerle özetledi: “İbrahim Ethem Bey, Pendik Belediyesi’yle MEHCER Göç Sanatçıları Derneği’nin el ve gönül birliğiyle hazırladıkları sergiye ben de 4 eserimle katıldım.

FARKLI İLGİ VE SANAT DALLARINDA ONLARCA ESER…

Sergide farklı ilgi ve sanat alanlarında onlarca eser mevcut. Tabii ki hüsn-i hat sanatı güzel sanatların içerisinde en müstesna yerde bulunuyor. Malumdur ki hattatlar Kur’ân-ı Kerîm’e ve Kur’ân ilimlerine hizmet ederler, kelâm-ı ilahiyi yazarlar. Ben de muhacir bir sanatkâr olarak bu sergide eserlerimle birlikte yer almaktan büyük bir onur duydum.”

MUHACİRLERİN ESERLERİ ‘ENSAR’IN ELİNİ BIRAKMAMAK ÜZERE SIKICA KAVRIYOR!

Göç gibi oldukça zor bir tecrübenin içinden geçerek sanat yapmaya devam eden farklı milletlerden, farklı dilleri konuşan, farklı disiplinlerde eserler üreten sanatkârların bir araya gelmiş olması geleceğe dair ümitlerimizi artırıyor.  Eserler, bir adım öte sanatkârlar muhaciri oldukları memleketlerin ahvaline hüsn-i hat, tezhip, resim, el sanatları, ahşap, maket ve heykelin cihanşümul diliyle atıfta bulunurken Ensar’ın elini bırakmamak üzere sıkıca kavrıyor.

Pendik Belediyesi’ni, MEHCER Göç Sanatçıları Derneği’ni ve sergiye katılarak eserleri özelinde muhacirlerin, içinden hüzün ve umut geçen dünyalarını yansıtmayı başaran sanatkârları tebrik ediyorum.

 

İbrahim Ethem Gören/09.03.2022-Yazı No: 287

 

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.