GELECEĞİN USTALARININ GÖZ NURLARI ZEYTİNBURNU’NDA…

GELECEĞİN USTALARININ GÖZ NURLARI ZEYTİNBURNU’NDA…

Zeytinburnu Belediyesi’nin bu yıl yedinci kez düzenlediği Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması’nda dereceye giren geleceğin ustalarının göz nurları Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

“Geleceğin Ustaları”nın eserlerinin “Bugünün Ustaları” tarafından değerlendirilmesi, geleneksel sanatlarda çalışmalar ortaya koyan genç yeteneklerin eser üretmeye teşvik edilerek sanat ve estetik alanında önlerinin açılması amaçlarına matuf olarak düzenlenmekte olan ‘Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri 5 Eylül Cumartesi günü Zeytinburnu’nda düzenlenen törenle takdim edildi.

 

HÜSN-İ HAT, TEZHİP, MİNYATÜR VE ÇİNİ…

Bu yıl yedincisi düzenlenen yarışmada hüsn-i hat, tezhip, minyatür ve çini sanat dallarında eserler veren sanatçılar ödüllendirildi.

Ülkemiz sanatkârlarının/sanatkâr adaylarının yanı sıra Pakistan, Malezya, Mısır ve İran’dan iştirak eden sanatçıların/sanatçı adaylarının eserleriyle şenlenen yarışmada hüsn-i hat, tezhip, minyatür ve çini kategorinde birincilik, ikincilik, üçüncülük, teşvik ve sergileme ödülleri verildi.

 

ESERLERİ, ÜLKEMİZİN ÖNDE GELEN SANATKÂRLARI DEĞERLENDİRDİ

Hüsn-i hat: Hakan Arslan ve Abdullah Eren

Yarışmaya katılan eserler, ülkemizin önde gelen sanatkârları tarafından değerlendirildi. Ali Toy, Savaş Çevik, Süleyman Berk, Fuat Başar, Davud Bektaş, Tahsin Kurt ve Cevad Huran’dan müteşekkil hüsn-i hat jürisi Hakan Arslan’ı Sülüs-Nesih Kıt’a ve Abdullah Eren’i Celi Ta’lik yazı nevilerinde birinciliğe lâyık gördü.

 

Çini: Mehmet Kınık.

Yaşayan insan hazinesi, üstadların üstadı Mehmet Gürsoy, Özkan Tokaç, Levent Kum, Serap Ereğli ve Timur Bilir’den oluşan çini sanatı jürisi Mehmet Kınık’ın çalışmasını birincilikle ödüllendirdi.

 

Tezhip: Aslıhan Şentürk

Abdullah Oğuzhanoğlu, Berna Kervan,  Emel Türkmen, Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam’ın oluşturduğu tezhip jürisi ise Aslıhan Şentürk’e birincilik ödülünü muvafık gördü.

 

Minyatür: Emine Suna Baran

Esra Oğuzhanoğlu, Gaye Özen, Feyza Şen, Özcan Özcan ve Zeliha Peçe Erdoğan’dan meydana gelen minyatür sanatı jürisi birinci olarak Emine Suna Baran’ın eserini belirledi.

 

SERGİ, 13 EYLÜL PAZAR GÜNÜNE KADAR ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR…

4 ayrı sanat dalında ve 5 ayrı kategoride ilk 3 dereceye giren ve teşvik ödülüne layık görülen 39 sanatçının ödüllendirildiği ödül töreninde birincilere 20.000 TL.; ikincilere 15.000 TL.; üçüncülere 10.000 TL. takdim edilirken, teşvik ödülüne layık görülen sanatçılara ise 7.500 TL. para ödülü verildi. Ayrıca yarışmada Jüri tarafından “Sergilenmeye Değer” görülen eserler de Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki sergide sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, 13 Eylül Pazar gününe kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

BAŞKAN ARISOY: GELENEKSEL SANATLARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ödül töreninde yaptığı konuşmada Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması’nı ve öz sanatlarımızı sonuna kadar desteklemeye devam edeceklerini söyledi.  Bu cümleler, Kültür Eski Bakan Yardımcısı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a ait: “Memnuniyetle ifade etmem lazım ki her geçen yıl yarışmamız gelenekselleşiyor, kurumsallaşıyor. Bunda elbette jüride görev alan çok kıymetli hocalarımızın büyük payı var.  Yarışmamıza birbirinden değerli eserlerle iştirak edildi, jüri üyeleri ödül alan eserleri seçmekte zorlandı. Biz bu geleneksel sanatlar yarışmasını sonuna kadar devam ettirmeye kararlıyız. Çünkü bildiğiniz üzere yarışmalar yıllandıkça değer ve prestij kazanıyor. Bütün jüri üyesi hocalarımıza, ilgi gösteren değerli yarışmacılarımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

HATTAT FUAT BAŞAR: İÇİMİZDEN DAHA ÇOK CEVHERLER ÇIKACAK…

Yarışmanın hüsn-i hat jüri üyesi, ülkemizin önde gele hat sanatkârlarından Fuat Başar Hoca merasimde yaptığı selâmlama konuşmasında Zeytinburnu Belediyesi’nin Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması’nı kararlılıkla düzenlemeye devam ettiğini belirterek şu hususların altını çizdi: “Yerel yönetimlerin idarecilerin sanatımıza sahip çıkmasıyla içimizden çok büyük cevherler çıkacağına eminim.

 

“İNSANLARIMIZ GÜZELLİKTE BİRLEŞİYOR.”

O cevherlerin uğraştığı iş güzellik, insanlar güzellikte birleşiyor. Hedefimiz insanlarımızın bir olması, birlik, bunu sanat sağlayacak.

İstisnasız inancı, ülkesi ne olursa olsun herkesi bağrımıza bastık. Bunu bize sanat emrediyor, ayrılık yok. Sanattan gayemiz güzellik ama o güzelliğin en güzeli de insanların beraber güzel olması.”

 

DOÇ. DR. SAVAŞ ÇEVİK: MARİFET İLTİFATA TABİDİR.

Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi, hat ve kaligrafi üstadı Doç. Dr. Savaş Çevik jüriyi temsilen yaptığı konuşmada sanatın asırlar boyunca tekâmül ederek günümüze gelmesinde maddi ve manevi takdirlerin önemine şu cümlelerle değindi: “Çoğumuzun bildiği eskilerin söylediği bir söz vardır: “Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir. Sanat bu şekilde gelişmiş ve ilerlemiş çünkü sanatın gerçekten maddi karşılığı oldukça fazla.

 

“SANAT SIRADAN BİR UĞRAŞ DEĞİLDİR.”

Sanat pahalı bir uğraş, sıradan bir uğraş değil. Onun için insanların çoğu sanatı elde edebilmek imkânına sahip değil. Ancak imkânı olan zümreler tarafından satın alınmak ve desteklenmek suretiyle sanat ve sanatçı günümüze kadar gelmiş.

 

Bugün de aynı durum söz konusu, yani değişen hiçbir şey yok. Sanatçının yetişmesi gelişmesi, sanatın ilerlemesi için bu koruyuculuk vasfının olması gerekiyor. Manevi destek halk tarafından, insanlarımız tarafından zaten gösteriliyor fakat tabii ki maddi yönünün de olması gerekiyor.

 

Geleceğin Ustaları yarışması sanatçıya hem maddi hem de manevi bir destek sunmaktadır. Zeytinburnu Belediyesi hiç de azımsanmayacak ödüllerle öz sanatlarımızın gelişmesine büyük katkılarda bulunuyor. Demek ki bu katkılar bu gayretler, çalışmalar yerini buluyor ve sanatlarımız gelişmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Hem kalite hem de sayısal olarak bu gelişme devam ediyor.”

 

PROF. DR. SÜLEYMAN BERK: SANAT, İLTİFAT GÖRMEDİĞİ YERDEN GÖÇER!

Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi, Geleceğin Ustaları Geleneksel Tasarım Yarışması Koordinatörü, hattat, Prof. Dr. Süleyman Berk ile Kuveyt Türk Özel Bankacılık Kültür Sanat Portalımız için yaptığımız görüşmede “Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması geleceğin ustaları için hangi manaları havidir?” şeklindeki sorumuzu şöyle cevapladı: “Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması ismi üzerinde, sanatlarımızın geleceğinde söz sahibi olacak sanatkârları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Geleceğin ustalarını ve sanatkârlarını onere etmek ve onlara sahip çıkmak amacını güdüyoruz. Bu anlamda, yarışmamız geleneksel sanatlarımızın desteklenmesini amaçlamaktadır. Savaş Çevik Bey’in de işaret ettiği üzere atasözümüz bu durumu çok güzel ifade etmektedir: Marifet iltifata tabidir. Müşterisiz meta zâyidir.

 

YARIŞMADA YEDİNCİ YIL HEYECANI…

Sanat, ilgi görmediği yerden, iltifat görmediği yerden göçer.

Kültürümüzün öz malı olan bu sanatlarımızın desteklenmesi, sanatın değerlerinin geleceğe aktarılmasında çok önemlidir. Zeytinburnu Belediyesi bu gaye ile sanatlarımızı ve sanatçılarımızı desteklemektedir. Geleneksel Sanatlarımızla ilgili kursların yanında yedi yıldır aynı heyecan ve şevkle yarışmayı tertiplemektedir.”

Prof. Berk, “Zeytinburnu Belediyesi’nin geleneksel sanatlar alanında yaptığı hizmetleri de şu cümlelerle özetledi:  “Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, yaklaşık 12 yıldır diğer kursların yanında ‘Sanat Kursları’ da açarak burada sanatında yetkin hocaları istihdam etmektedir. Birçok insan burada sanatlarımızı tanımakta, bilgi sahibi olmakta ve hayatına bu kurslarla yön vermektedir.

Zeytinburnu Belediyesi, geleneksel sanatlarımıza desteğini sürdürmekte kararlı. Geleceğin ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması söz konusu kararın müşahhas örneğidir. Yarışmaların en önemli yanı sanatkârları teşvik etmesidir. Bir yarışma heyecanı içerisinde sanatkârlar en iyiyi ortaya koyma ve kendilerini gösterme fırsatını elde etmektedirler. Bu husus muhataplarımızın belki onlarca, yüzlerce çalışma yapmalarına ve sanatlarında yoğunlaşmalarına sebep olmaktadır. Elbette yarışmadan bir derece elde etmek önemlidir ama daha da önemlisi bu çalışmaya yoğunlaşmaktır. Sanatkâr yeri geldiğinde eskizlere dalarak âdeta sanatında kaybolur. Şüphesiz bu yoğunluğun sanatkâra kazandırdıkları çok şey vardır.

Zeytinburnu Belediyesi, Geleceğin Ustaları yarışmasını tertiplemekle kalmıyor, başta ödül alan, teşvik ve sergileme alan eserleri bir katalogda toplayarak yayınlıyor. Uluslararası standartlarda ve üç dilde basılan mezkûr katalog büyük ilgi görüyor. Şüphesiz bunlar sanata ve sanatçıya olan desteğin büyük tezahürleridir.

 

ENDONAZYA’DAN FAS’A; İRAN’DAN ABD’YE KADAR PEK ÇOK ÜLKEDEN KATILIMCI…

Yedi yıldır devam eden yarışmalardan ortaya çıkan netice çok sevindiricidir. Yarışmaya ülkemiz yanında Endonezya’dan Fas’a, İran’dan Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanından yarışmacılar eser göndermektedir.

Jüride yer alan ve sahasında söz sahibi olan hocalarımız çok titiz bir çalışmayla eser seçimini yapmaktadırlar. Hatta, dereceye giren eserleri seçmekte çok zorlandıklarını söyleyebilirim.

Gelinen noktada, yedi yılın sonunda Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Tasarım Yarışması bütün dünyada takip edilen bir yarışma hâlini almıştır. 

Tabii burada Belediye Başkanımız Sayın Ömer Arısoy ve Belediye yönetiminin olaya olumlu ve sahiplenici tutumu çok önemlidir. Kendilerine Jüri adına ve sanatkârlar adına teşekkür ediyoruz.”  

 

İbrahim Ethem Gören-10.09.2020

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.