AHİLİK KÜLTÜRÜNÜN VE FÜTÜVVET AHLÂKININ İZLERİ “İSTANBUL’DA TASAVVUFÎ HAYAT SERGİSİ”NDE!

İstanbul Beyoğlu Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan İstanbul’da Tasavvufî Hayat Sergisi bu toprakların irfanının izlerini İstanbul’un orta yerine taşıyor.

27 Aralık 2022 Salı günü Sultanahmet’te, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde (TİEM) kurdelası kesilen sergi, İstanbul’un, bir adım öte Anadolu coğrafyasının tasavvuf hayatına ilişkin önemli mesajlar iletiyor.

ZENGİN ANADOLU KÜLTÜRÜ TİEM’DE…

Zengin Anadolu kültürünün en önemli düşünüş ve yaşayış biçimi olan tasavvufî anlayış ve bakış, farklı kültür ve inançların yüzyıllardır bir arada yaşadığı kadim şehir İstanbul’un en köklü değerlerini teşkil ediyor. Kuruluş tarihi olan 1945’ten bugüne, gelenekten el alıp geleceğe köklü izler bırakma gayretinde bulunan Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü, asliyet ve terkip şuuruyla tüm yönlerinden kuşatıcı bir bakış açısıyla aldığı ‘içe, derûnî âleme yolculuğu’, “İstanbul’da Tasavvufî Hayat” serlevhasıyla fikirden esere dönüştürmeyi başardı.

MERKEZDE AHİLİK KÜLTÜRÜ VE FÜTÜVVET AHLÂKI VAR.

Ahilik kültürü ve fütüvvet ahlâkından yola çıkılarak, incinmemeyi ve incitmemeyi şiar edinen mutasavvıfların yaşadıkları mekânların sadeliğine, incelikli gündelik hayatlarına ve kullandıkları eşyaların zarafetine odaklanan sergi, mezkûr Enstitü’nün Nakış, Hat ve Tezhip, Giyim Üretim Teknolojileri, Kuyumculuk ve El Sanatları atölyeleri tarafından incelikle hazırlandı.

YETKİN İSİMLER, USTA ELLER…

Serginin proje danışmanları alanında uzman isimlerden; Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy’dan, Besteci, Orkestra ve Koro Şefi, Kanun Sanatçısı, Müzikolog, Eğitimci Prof. Dr. Ruhi Ayangil’den, Hattat, Yazar, Akademisyen Prof. Dr. Sayın Süleyman Berk’ten, Minyatür Sanatkârı Nilgün Gencer’den, Mimar, Yazar, Araştırmacı Dr, M. Sinan Genim’den, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tac-ı Şerif Sanatkârı Gökhan Parçalı’dan  ve Tekstil Sanatçısı Elisabeth Strub Madzar’dan müteşekkil.

MÜTEFEKKİR-KOLEKSİYONER HASAN HÜSEYİN ERDEM’İN ZENGİN TASAVVUF KÜLTÜRÜ TEBERRÜKÂTI…

Millî Eğitim Bakanlığı’nın, MEB Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’nin, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ve Ramsey’in hamiliğinde Beyoğlu Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan sergiye mütefekkir-koleksiyoner Hasan Hüseyin Erdem zengin tasavvuf kültürü teberrükâtıyla destek veriyor.

SERGİ ECDADIMIZIN TASAVVUF NEŞESİNE İŞARET EDİYOR.

Sanat Yönetmenliği, Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü’nün kıdemli öğretmenlerinden Erkan Doğanay nezdinde gerçekleştirilen sergide İstanbulluların irfanına arz edilen eserler mutasavvıf ecdadımızın engin tasavvuf neşesine işaret ediyor.

RÛHÂNÎ BİR DUYUŞ, DERÛNÎ BİR KAVRAYIŞ…

Tasavvufun özü mahiyetindeki ruhânî duyuşu (ezkâr) ve bu duyuşa yaslanan derûnî bir tevhid anlayışını günümüz insanının gündemine taşıma misyonunu üstlenen sergi, incinmemeyi ve incitmemeyi şiar edinen, mutlak hakikate yapılan seyahati arzulayan tekke ahalisinin yaşadıkları mekânın sadeliğine, incelikli gündelik hayatlarına ve kullandıkları eşyanın zarafetine odaklanıyor.

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİ GELECEĞE KÖKLÜ İZLER BIRAKIYOR.

İstanbul Beyoğlu Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü’nün Nakış, Hat ve Tezhip, Giyim Üretim Teknolojileri, Kuyumculuk ve El Sanatları atölyeleri tarafından incelikle hazırlanan sergide Enstitü’nün maharetli ustalarının ellerinden gecen hüsn-i hat, tezhip, minyatür, nakış, ahşap oyma sanatlarıyla, tekstil,  metal işleme ve kuyumculuk sanat ve zanaatlarına ait eserler sanatkâr ecdadımızın ustalıklarını dünden bugüne taşırken gelenekten el alan “Olgunlaşma Enstitüleri” geleceğe köklü izler bırakmaya devam ediyor.

TEBERLER, YAZILAR VE DERVİŞ ÇEYİZLERİ…

Hüsn-i hat yazıları, tezhip panoları, minyatür levhaları, derviş çeyizleri, tesbihler, teberler, keşkül-i fukaralar, nefirler, bendirler, tâc-ı şerifler,  Rufâî ve Kâdirî gülleri,  üç nesil öncesine kadar İstanbul’da tasavvufî hayat neşesinin yaşandığı tekke ahalisinin güzel insanlarından bir nevi haber taşıyor.

10 OCAK 2023 SALI GÜNÜNE KADAR TİEM’E DAVETLİSİNİZ.

Tasavvuf neş'esini sanat, estetik ve ilmî bir zeminde bugünün insanının irfanına aktaran sergi, tasavvuf kültürüne zaman-mekân düzlemine, mimari, sanat, estetik ve ictimâi hayat zemininde projektör tutmakta olan  “İstanbul’da Tasavvufî Hayat” sergisi 10 Ocak 2023 Salı gününe kadar TİEM’de ziyaretçilerini bekliyor.

İSTANBUL BEYOĞLU REFİA ÖVÜÇ OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ

Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Olgunlaşma Enstitüsü 1945 yılında eğitim-öğretime merhaba demiş. Kurulduğu tarihten bugüne 4 nesle hizmet eden, ad verme yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 1993 yılında kurucusu Refia Övüç'ün adını alan müessese böylelikle “Refia Övüç Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü” ismini almış.

20 Mart 2012 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlanan Enstitünün adı nihai halini alarak "İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü'” ismiyle müsemma kılınır.

Yetmiş sekiz yıl önce ülkemizde Türk işlemelerini yaymak ve yaşatmak amacıyla tesis edilen Enstitü, kadim Anadolu medeniyetlerinin günümüze bıraktığı eserlere yeni bir biçim ve renk katarak bir nevi cihanşümul keyfiyet kazandırdığı elbise ve işlemelerle yurt içinde ve yurt dışında İslam-Türk sanatlarının bayrak taşıyıcısı olur. Enstitü, katıldığı yurt içi ve yurt dışı etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil eder. Enstitü, söz konusu temsillerde; katıldığı uluslararası yarışmalarda pek çok başarıya imza atar. 1983 yılında Almanya’da Türk işi dalında altın madalya kazanırken, 1987 yılında Polonya’da düzenlenen uluslararası bebek yarışmasında birincilik kürsüsüne çıkarken aynı zamanda başarı ödülünün de sahibi olur. 

1995-96 yılında kuruluşunun 50. yılını kutlayan Enstitü, Türk nakış ve el sanatları kültürünün özgün eserlerini bizzat üreterek ve bir araya getirerek bünyesinde bir desen müzesi de teşkil etmiştir. Desen Müzesi, Enstitü’nün kuruluşunun 65. yılında hamiyetperver Erol ve Mine Üçer’in katkılarıyla restore edilirken müze “Mine Üçer Salonu”nda ziyaretçilerini kabule başlar.

Kurum binası 2014 yılının Temmuz ayında güçlendirme kapsamına alınınca önce Cihangir Halk Eğitim Merkezi’ne, sonra Taksim Ortaokulu’na ve akabinde de Münir Özkul İlköğretim Okulu'na taşınır. Restorasyon süreçlerinin 2019 yılında netice vermesiyle birlikte Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü, Beyoğlu’nda; İstiklâl Caddesi numara 28’de Türk irfanına hizmet etmeye başlar.

Hamiş: Sergi fotoğrafları için Hattat, Prof. Dr. Süleyman Berk'e ve gazeteci Hüseyin Akçay’a teşekkür ediyorum.

 

İbrahim Ethem Gören/04.01.2023-Yazı no: 332

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.