AB-I BÂDE RENG KATI’ SERGİSİ ESENTEPE’DE…

Kat’ı ve ebru sanatlarının sanatının önde gelen isimlerinden Ahmet Çoktan’ın 2014 yılından bugüne kadar göz nuru dökerek tamamlamaya muvaffak kılındığı birbirinden değerli eserlerinden meydana gelen “Ab-ı Bâde Reng-Kanlı Gözyaşı” katı’ sergisi Esentepe’deki genel müdürlük sergi salonumuzda sanatseverlere “merhaba” dedi.

11 Mart Pazartesi günü genel müdürümüz Ufuk Uyan, genel müdür yardımcılarımız Aslan Demir, Ahmet Albayrak ve katı’ ustası, hocaların hocası Ahmet Çoktan ile birlikte kurdelasını besmeleyle kestiğimiz sergide birbirinden âlâ seksen katı’ eseri yer alıyor.

Sergi açılışında sohbet ettiğimiz, kamuoyunda ince kâğıt ve deri oymacılığı olarak da bilinen katı’ sanatının önemli temsilcilerinden Ahmet Çoktan’a yeni şahsî sergisine “Ab-ı Bâde Reng-Kanlı Gözyaşı” ismini vermiş olmasının nedenini sorduğumda aldığım cevap şöyle oldu: “Kanlı gözyaşı hâli pürmelalimizi, İslâm dünyasının parçalanmış vaziyetini ifade ediyor.”

Sanatkâr Ahmet Çoktan ile 1990’lı yılların başında Beykoz’daki evinde mübarek bir günün bereketini paylaştığımız Halil İbrahim sofralarına misafir olduğumuzda tanışmıştık. O yıllarda Fuat Başar Hoca’dan tezhip sanatının inceliklerini öğrenerek henüz icazet almış bulunan Ahmet Çoktan’ın gündemini uzun yıllar müstakil olarak ebru teşkil etti.

AHMET ÇOKTAN: EBRUNUN; TEZHİBİN VE KATI’ SANATININ USTA İSMİ…

Ebru teknesiyle başladığı estetik arayışlarına yıllar içerisinde katı’ ve tezhip sanatlarını da ekleyen Ahmet Çoktan öz sanatlarımızı tanıtmak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yurtiçinde ve yurtdışında yüzün üzerinde sergi düzenledi.

Sanatkâr Çoktan, Katar’dan Kanada’ya; Avusturya’dan Japonya’ya kadar farklı ülke, kültür,  kıta ve coğrafyanın insanlarına bu topraklardan neş’et eden güzel sanatlarımızı hâl ve kâl lisanıyla anlatmak için seminerler verdi, kurslar düzenledi, birbiri ardına konulu sergiler açtı.

SADIRDAN SATIRA…

Ebru, tezhip ve katı’ sanatlarına yönelik uzmanlık, duyuş ve kavrayışlarını sadırdan satıra, murakka ve tekneden kitapların hoş kokulu satır aralıklarına taşıma yönünde önemli bir gayret içerisinde bulunan Ahmet Çoktan uzmanlık alanlarında yetkin kitaplara imza atmasını bildi.

2006’DAN İTİBAREN KATI’ SANATIYLA İÇ İÇE…

Geride kalan 30 yıllık sanat hayatında ebru teknesinde açan çiçekleri tezhip levhalarında beliren saz yollarıyla müsabaka halinde bulunan muhatabımız 2006 yılından itibaren sanat çalışmalarını katı’ alanında yoğunlaştırdı.

2009 yılında ebru; 2010 senesinde de kardeşiyle birlikte tezhip alanında Guinness Rekorlar Kitabı’nda kendine sağlam bir yer edinen Ahmet Çoktan sanat çalışmalarını geleneksel sanatlarımızın başkenti İstanbul’da sürdürüyor.

DEĞERLERİMİZLE BÜYÜYORUZ…

‘Değerlerimizle büyüyoruz’ mottosunu söylemden öte müşahhas projelere, mimari eserlere, birbirinden değerli sanatçıların sergilerine nakşeden katılım bankamız, genel müdürümüz Ufuk Uyan’ın belirttiği gibi İslâm ümmetine mâl olmuş öz sanatlarımızı ihya ve idame ettirmeyi önemli bir sorumluluk olarak görmekte…

SERGİ BEŞ YILLIK EMEĞİN ÜRÜNÜ…

Ebru, katı’ ve tezhip sanat dallarında yıllardır birbirinden kıymetli eserlere imza atmakta olan Ahmet Çoktan’ın Ab-ı Bâde Reng serlevhalı sergisi beş yıllık özenli bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmış.

ÇOKTAN: GÖNÜLLERE DOKUNUYORUZ

Sanatkârın, 100’den sonra adetlendirmeyi bıraktığı son sergisi özelinde sanatseverlere ulaştırmak istediği, içinden sanat ve estetik değerler geçen hakikat nağmeleri şu cümlelerde ifadesini buluyor: 

“Katı’ büyük sabır isteyen zorlu bir sanat dalı, Ancak ortaya çıkan eserler tüm zorlukları unutturuyor. Türklere özgü eski bir sanat dalı olan katı’, günümüzde geniş kesimler tarafından pek bilinmese de, bu sanata gönül vermiş sanatçılar, kıymet bilen sanatseverler ve Kuveyt Türk Katılım Bankası gibi sanata değer veren kurumların desteğiyle olması gereken yere doğru emin adımlarla ilerliyor.

Sanat kalbe dokunur. Bu nedenle insanlara sanatın varlığını hissettirmek çok önemlidir. Bu sergi vesilesiyle kalplere dokunmamıza vesile olan Kuveyt Türk’e teşekkür ediyorum. Umuyorum sergiyi ziyaret edenler de Türklere özgü bu nadide sanattan ve eserleri incelemekten keyif alırlar.”

UFUK UYAN: KATI’ SANATININ NADİDE ÖRNEKLERİ SANATSEVERLERİ BEKLİYOR

Sergideki eserleri tek tek inceleyen ve Ahmet Çoktan’dan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler alan genel müdürümüz Ufuk Uyan, Esentepe’den Ab-ı Bâde Reng’e dair tüm Türkiye’ye altı çizilecek mesajlar iletiyor:

“Kuveyt Türk olarak bir yandan faizsiz bankacılık hizmetlerimizi sürdürürken diğer yandan kadim medeniyetimizin değerlerini temel alarak çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Özellikle Türk-İslâm medeniyetine ait mimari eserleri, sanat eserlerini, sanatçıları desteklemeye gayret gösteriyoruz. Bugün de burada, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş katı’ sanatının çok nadide örneklerini barındıran, değerli sanatçımız Ahmet Çoktan’ın Ab-ı Bâde Reng isimli sergisinin açılışını gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Çoğunluğu Lafzı Celal ve İsmi Nebi çalışmalarından oluşan eserleriyle sanatçımız sanatseverlerin idrakine sesleniyor, hatta idrakleri epeyce zorluyor. Her bir eserine deruni anlamlar katan, imge ve simgelerle bu anlamı iyice sırlı hale getiren Ahmet Çoktan Hocamız, sanatseverlerin bu sırları kendisinin keşfetmesini arzu ediyor. İstanbulluları dostlarıyla ve aileleriyle birlikte bu kıymetli eserleri görmeye davet ediyoruz.”

“AB-I BÂDE RENG” 31 MART TARİHİNE KADAR SANATSEVERLERİ BEKLİYOR

Sanatçı Çoktan’ın 30 yıllık ebru ve tezhip; 13 yıllık katı’ sanatı birikimlerinin yansıma bulduğu Ab-ı Bâde Reng Sergisi 31 Mart Pazar gününe kadar gönlünde sanat ve estetik güzelliklere açık kapılar bulunan dostlarını Eseptepe’deki genel müdürlük binamızda bekliyor olacak.

İbrahim Ethem Gören

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.